Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Świat bez kolorów

piątek, 29 lipca 2016
Kluby: Świat bez kolorów

Czy ład i porządek są ważniejsze od uczuć i wolności? Czy historia to tylko niepotrzebny balast, który sprawia ból i jest przyczyną nieporozumień i konfliktów? Czy ktoś może zadecydować za ciebie, co jest ważne? Tego typu pytania pojawiły się 28 lipca br. na spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki „Zaczytani” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle podczas dyskusji o książce Lois Lowry Dawca.
Jak byś się poczuł, gdyby okazało się, że rzeczywistość, która cię otacza nie jest wcale tak cudowna i przyjazna, jak ci się wydawało. Gdybyś nagle odkrył, że wszystko, czego dotychczas się nauczyłeś, wszystko, co znałeś jest kłamstwem. I tak naprawdę żyjesz w świecie ludzkich robotów, wykonujących rozkazy i nie zdających sobie z tego sprawy.  Wszyscy, łącznie z tobą, są ofiarami sprytnej manipulacji kasty rządzącej. Dla mnie okropne było to, że oni „zwalniali” czyli tak naprawdę zabijali ludzi starych i niemowlęta, które były słabsze albo osoby, które nie przestrzegały prawa np. uchylały się od pracy – stwierdziła Iza.
Dla Jonasza najgorszy był dzień, w którym dowiedział się prawdy o swoim świecie. Ale z drugiej strony, gdy znasz prawdę, możesz dokonać wyboru, czy chcesz żyć w ułudzie czy w prawdziwym świecie. Inni nie mają tej możliwości.
To było takie zaskakujące, – powiedziała Kinga – że w świecie Jonasza nikt nie widział kolorów, a on sam nie potrafił opisać, co się stało, kiedy zaczynał je dostrzegać.
Korzystając z tabletów wykonaliśmy krótkie komiksowe scenki ilustrujące to, co zrobiło na nas największe wrażenie w książce.

Książka Lowry, mimo ze łatwa i przyjemna w odbiorze  zmusza do zadania sobie kilku pytań: a jeśli świat w którym żyjesz nie jest taki jak ci się wydaje?  Może nie wiesz wszystkiego i opierasz się na mylnych przesłankach? Może nigdy nie widziałeś kolorów i nie wiesz,  że istnieją?
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.