Kluby: Światowy Dzień Pluszowego Misia w Filii nr 2

poniedziałek, 25 listopada 2013
Kluby: Światowy Dzień Pluszowego Misia w Filii nr 2

Miękki, puchaty, do przytulania. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo "czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!"

Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Z okazji tego święta w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyły się zajęcia dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle, które nosi imię Pluszowego Misia. Celem całego przedsięwzięcia było zapoznanie dzieci z historią powstania Dnia Pluszowego Misia, przedstawienie sylwetek misiów - bohaterów literackich: Kubusia Puchatka, Misia Uszatka, Colargola, Paddingtona i wielu innych i ukazanie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka oraz zachęcenie dzieci do wypożyczania książek. Można było także obejrzeć wystawę książek o misiach i samych jubilatów - pluszowych misiów.

Dzieci z wielkim zainteresowaniem słuchały historii o niedźwiedziu Wojtku, którego uratowali polscy żołnierze ze świeżo utworzonej armii generała Andersa. Niedźwiadek stał się ulubieńcem żołnierzy z 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii i aktywnie uczestniczył w codziennym życiu żołnierzy stacjonujących na Bliskim Wschodzie i we Włoszech: otrzymywał żołd w postaci zwiększonej racji żywnościowej, bawił się w zapasy z żołnierzami, jeździł z nimi ciężarówką, a nawet nosił skrzynie z amunicją.

Przedszkolaki wykazały się znajomością misiów, rozwiązując misiowe zagadki i układając puzzle. Zaśpiewały piękne piosenki, pozowały do zdjęć z pluszowymi misiami, oraz wybrały „Najsympatyczniejszego Misia”.