Ważne jest nie tylko to co jemy, ale także kultura spożywania posiłków – na spotkaniu Klubu „Michalina” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle rozmawialiśmy o zwyczajach żywieniowych i naczyniach używanych w gospodarstwie domowym.
Kuchnia to centrum i serce domu, wokół którego skupia się życie rodzinne. Nowoczesność i tradycja to najczęstsza zasada przy wyborze naczyń kuchennych. „Michaliny” przyznały, że nadal używają tradycyjnych naczyń i przyborów jak: beczka na ogórki i kapustę, deska do krojenia, drewniane łyżki, stolnica, ceramiczna lub metalowa brytfanna, zwana także gęsiarką.
W mojej kuchni mam gliniane garnuszki do parzenia kawy i kamionkową brytfankę, w której przygotowywała potrawy moja Babcia – wspomina Bernadeta Samborska z Brzysk.
Naczynia, piękna zastawa i ładnie przybrany stół, ale przede wszystkim dieta rozumiana jako sposób odżywiania, odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Produkty wysokiej jakości są jednym z najważniejszych elementów przy jej komponowaniu – uważają „Michaliny”.
Teresa Macek, prezes Klubu, przypomniała przysłowia i powiedzenia związane z jedzeniem, a poetki przeczytały wiersze o regionalnych smakach.
Spotkanie było sposobnością, aby podzielić się wiedzą o rodzimych zwyczajach żywieniowych i tradycyjnych potrawach, które do dzisiaj stanowią podstawę polskiej kuchni jak chociażby: chleb, ser, miód, ziemniaki.
Na zakończenie Klubowiczki zapoznały się z książkami dostępnymi w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle traktującymi o zdrowym żywieniu, kulturze i historii jedzenia. Wśród nich były m.in.: „Dawne zastawy stołowe” Teresy Jabłońskiej, „Smak zdrowia” Agnieszki Maciąg, „Żywienie. Wpływ na zdrowie człowieka” Simony Langley-Evans.
Spotkanie odbyło się 31 maja 2023 r.