Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Tragedia uzależnienia

wtorek, 24 listopada 2015
Kluby: Tragedia uzależnienia

O nierównej walce z nałogiem i uzależnieniem od narkotyków dyskutowaliśmy  24 listopada na  spotkaniu  Dyskusyjnego Klubu Książki Kopernikus Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Tematów do dyskusji dostarczyła książka Elizabeth Burton-Philips  pt. „Uzależnieni”.

Nick i Simon - to bracia bliźniacy. Z narkotykami zetknęli się bardzo wcześnie, z czasem wchodzili w nałóg głębiej - eksperymentowali z coraz innymi, mocniejszymi używkami. Kilkakrotnie podejmowali próby zerwania z nałogiem, ale „Pani Heroina tak łatwo nie odpuszcza”. Okrutna śmierć jednego z bliźniaków stała się początkiem nowego „czystego” życia drugiego.

Uzależnienie, nie tylko od narkotyków, jest ciężką próbą dla całej rodziny. Bardzo trudno jest zdecydować się na „twardą” matczyną miłość - powiedziała pani Ela - ale tylko taka może dać efekty i pomóc wyjść z nałogu.

Klubowiczki były zgodne, że książka jest ciężka w odbiorze. Pani Halina poleca ją psychologom i nauczycielom, jako przykład do rozmów o uzależnieniach.. Problem bowiem nie dotyczy tylko rodzin patologicznych, bardzo często po narkotyki sięga młodzież z tzw. „dobrych domów”. Jako wieloletni pedagog - dodała pani Helena - mogę stwierdzić, że dla młodzieży autorytetem często są rówieśnicy i ich akceptacja, więc towarzystwo jakie wybierają nasze dzieci jest bardzo ważne.

My też jesteśmy uzależnieni - podsumowała pani Grażyna. Od książek - zgodnie powiedziały z uśmiechem klubowiczki.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod  tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl