Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Unosząc się z poezją

wtorek, 21 marca 2017
Kluby: Unosząc się z poezją

Światowy Dzień Poezji to doskonała okazja, aby czytać i tworzyć utwory poetyckie. Młodzieżowy Dyskusyjny Klub Książki „Zaczytani”, działający w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle,  21 marca 2017 gościł na spotkaniu Iwonę Bracik, gimnazjalistkę, laureatkę XIX, XX i XXI  Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży w kategorii poezja.

Klubowicze odwiedzili wypożyczalnię i zabrali ze sobą unoszącą się w powietrzu poezję –  baloniki z wierszami fruwające pod sufitem. Podczas spotkania każdy odczytał wiersz, który los mu podrzucił. Zastanawialiśmy się, czy pisanie poezji ma sens, po co tworzyć wiersze  i czy to może być sposób na życie.  Rozmawialiśmy o tym jaką poezję lubimy, czy mamy wiersze, które wiele dla nas znaczą i czy są twórcy, z którymi dzielimy wizję rzeczywistości. Okazało się, że upodobania  poetyckie są różnorodne – od poetów tworzących głównie dla dzieci, przez klasyków, jak Kochanowski czy Norwid, po współczesnych twórców, jak Barańczak czy Stachura. Dzień Poezji trudno świętować bez zabawy w tworzenie. Korzystając z wersów wierszy różnych autorów każdy z uczestników spotkania stworzył własny utwór.

Iwona Bracik - gość specjalny - przeczytała swoje wiersze i podzieliła się refleksjami na temat poezji i procesu twórczego.  Młoda poetka nie potrzebuje ciszy i odosobnienia, aby tworzyć. Wiersze pisze w różnych momentach, nawet na przerwie w szkole, a tematy czerpie z życia codziennego, świata, w którym żyje i  własnych przemyśleń. Interesuje się językiem i kulturą Japonii. Lubi haiku – rodzaj ulotnej poezji japońskiej -  i uważa, że tworzenie takich miniatur poetyckich to świetna zabawa, do której zachęca każdego. Jednocześnie jest to sposób na złapanie chwili w siatkę słów i zatrzymanie  jej w pamięci. Na zakończenie przytoczmy słowa poetki:

Strapienie

pogubiłam litery

wysypały się
spomiędzy wersów
poginęły w pośpiechu
wyblakłe jak zasuszony kwiat
żałuje że

zaczęłam je zbierać

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.