Kluby: W orbicie emocji czyli reminiscencje filmowe

czwartek, 17 października 2024
Kluby: W orbicie emocji czyli reminiscencje filmowe

Przedmiotem rozmowy w Klubie Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle były filmy, które zrobiły na nas wrażenie lub z różnych względów nam się nie podobały.

Określone tytuły, zarówno filmów jak i książek, trafiają do nas w odpowiednim czasie. Tak właśnie do mnie trafiło „Pożegnanie z Afryką” Sydneya Pollacka, które przypominam sobie co jakiś czas – powiedziała na wstępie Teresa Furmanek-Wnęk.

W takim też odpowiednim dla mnie czasie, obejrzałam film Roberta Zemeckisa „Forrest Gump” – przyznała Teresa Ryba. Jego fenomen łatwiej zrozumieć dopiero wówczas, kiedy się zobaczy miejsca, gdzie był kręcony – uzasadniała. Zwiedziłam niektóre z nich, m.in. Savannah (Georgia), wyspę Fripp (Karolina Południowa), Asheville (Karolina Północna). Ciekawym i niezapomnianym doświadczeniem kulinarnym było odwiedzenie restauracji w sieci  Bubba Gump Shrimp Co. inspirowanych filmem.

Thrillerem „Tekst” zachwyciła się Stanisława Czernik, dla Urszuli Radoniewicz trudną w odbiorze warstwy wizualnej okazała się najnowsza adaptacja „Chłopów” z 2023 roku, która operowała nowymi środkami. Rozmówczynie zainteresował dramat o dużym ładunku emocjonalnym „Płatki na wietrze” i komedia „Do usług szanownej pani” z Fanny Ardant i Johnem Malkovichem w rolach głównych.

Różnorodność gatunkowa omawianych filmów sprawiła, że dyskusja była ożywiona i inspirująca.

Spotkanie odbyło się 17 października 2024 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej