Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Widzieć człowieka w prawie

poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Kluby: Widzieć człowieka w prawie

Największym wyzwaniem prawa, w tym prawa  pracy, jest człowiek - powiedziała na wstępie Maria Bosak-Sojka, która była gościem Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Choć na co dzień  zwykła mówić do studentów i naukowców to jej wykład o prawie pracy dla uczestników spotkania był niezwykle spójny i przystępny. Autorka „Krytyki w stosunkach pracy” nakreśliła  działanie mechanizmów tej dziedziny prawa  w skomplikowanej rzeczywistości, gdzie przepisy i orzecznictwo zmieniają się w szybkim tempie. Jej zdaniem krytyka powinna być konstruktywna z uszanowaniem zdania adwersarzy.

Zdecydowanie potępiam hejt, który już w samym brzmieniu ma wydźwięk pejoratywny i nie ma nic wspólnego z krytyką rozumianą jako sztuka określonego myślenia, rozstrzygania  - powiedziała.

Wymieniła stosowane obecnie rodzaje umów o pracę, a także najważniejsze, jej zdaniem, wyzwania jakie stoją wobec pracowników i pracodawców. Podkreśliła, że szczególną dbałością należy otoczyć nowego pracownika, który winien być odpowiednio przeszkolony zanim  zostanie on dopuszczony przez pracodawcę do swojego stanowiska pracy. Jako praktyk, przytoczyła przykłady takich zaniedbań i ich katastrofalnych skutków.

Zakład pracy należy pojmować jako grupę osób (pracownicy - pracodawca), która znalazła się w określonym miejscu i czasie, i musi sprostać wyznaczonym wyzwaniom, wobec czego pracodawca zobowiązany jest do tego, aby uszanować godność i podmiotowość pracownika, nie tylko w kontekście konstytucyjnym.

Maria Bosak-Sojka, doktor nauk prawnych, adiunkt w Zakładzie Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Rzeszowskiego, adwokat; autorka licznych publikacji naukowych z zakresu indywidualnego jak i zbiorowego prawa pracy.

Spotkanie odbyło się  26 sierpnia 2019 r.