Jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Wielkanocy jest jajko. Tradycyjnie malujemy je w różne wzory i kolory, tworzymy z nich piękne świąteczne dekoracje, aby wprowadzić wiosenny klimat do naszych domów.
21 marca w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, odbyło się spotkanie Klubu Czytających Rodzin. Przedświąteczne spotkanie rozpoczęliśmy od przeczytania wiersza Jana Brzechwy pt. „Jajko” oraz opowiadania Doroty Skwark pt. ”Symbole Wielkiej Nocy”. Rozmawialiśmy o świątecznych zwyczajach i tradycjach, które przetrwały w naszych domach oraz o obyczajach z różnych rejonów Polski. Uczestnicy dowiedzieli się m. in.: jakie różnice są między kraszankami, oklejankami, czy pisankami ażurowymi, jakie znaczenie mają kolory pisanek, co i dlaczego powinno znaleźć się w koszyczku na święconkę oraz czym jest śmigus, a czym dyngus. Kolorowymi farbami pomalowali wielkanocne ozdoby z drewna tworząc kolorowe kompozycje, by zdobiły stół wielkanocny i koszyczek ze święconką.
Spotkania Klubu Czytających Rodzin MBP w Jaśle odbywają się w ramach programu „Rodzinne czytanie” i kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.