Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Wierny zasadom

wtorek, 26 stycznia 2016
Kluby: Wierny zasadom

26 styczna 2016 r. w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki Kopernikus. Dyskusja dotyczyła książki Richarda Paula Evansa pt. List.

Niespokojne lata wielkiego kryzysu w Stanach Zjednoczonych - nasilają się nastroje rasistowskie.  Małżonkowie MaryAnne i David -  po tragicznej śmierci maleńkiej córeczki - mimo tego,  że bardzo się kochają, coraz bardziej oddalają się od siebie. David ucieka w pracę, a MaryAnne czuje się samotna i odrzucona. Książka zawiera wiele wątków, ale na pierwszy plan wysuwają się dwa: sposób przeżywania żałoby i bycie wiernym własnym zasadom. Inaczej żałobę przeżywają kobiety, a inaczej mężczyźni. Często zamiast wzajemnie się wspierać, odsuwają się od siebie.

Tak było z Davidem i MaryAnne: David zamykał się w sobie, a żona poczuła, że straciła nie tylko córkę, ale i męża - powiedziała pani Grażyna. Bardzo wiele małżeństw rozpada się po takiej tragedii - dodała pani Ela - bo nie potrafią ze sobą o tym rozmawiać i wzajemnie się wspierać. Bycie wiernym sobie i własnym zasadom, a w przypadku Davida chodziło o równe traktowanie ludzi, niezależnie od koloru skóry, doprowadziło do kolejnej tragedii. Czy zawsze warto bronić swoich zasad? Nawet za cenę życia? - zastanawiała się pani Halina.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl