Kluby: Wojna, miłość i sekret z przeszłości

środa, 26 marca 2014
Kluby: Wojna, miłość i sekret z przeszłości

26 marca w Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem klubowicze dyskutowali o książce Catrin Collier - Córka Magdy.

Tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej Magda Janek przybywa niemal bez środków do życia do walijskiego miasteczka Pontypridd, mając nadzieję na lepszą przyszłość dla siebie i swojej córki, Heleny. Gdy Magda umiera, córka decyduje się pochować matkę w Polsce, choć wszystko przemawia przeciw temu pomysłowi. Kobieta nie zna adresu rodziny, a wszyscy wokół straszą ją komunizmem. Podróż Heleny po śladach matki zrodzi wiele wątpliwości, rozczarowań, strachu przed prawdą i lęku przed utratą tożsamości. Dowiadujemy się też wiele o trudnym losie kobiet w komunistycznej Polsce, jesteśmy świadkami ciągle żywej nienawiści do Niemców i odkrywamy, jak bezduszni potrafią być ci, co przetrwali, i jak łatwo jest im ranić innych ocalonych. Helena zostanie zmuszona do zbudowania swojej biografii od nowa. Nie jest to zadanie łatwe, ale zważywszy na fakt, że Magda, choć skłamała, darzyła córkę wielką miłością, bohaterka ma obowiązek pokonać przeszłość i zbudować przyszłość. Przed nią nie ma innej drogi.
Zdenerwował i obraził mnie przerysowany obraz polskiej wsi - powiedziała pani Halina - w której mieszkają tylko zgorzkniali alkoholicy, żyjący przeszłością.
Znaczna część dyskusji dotyczyła prawdy i jej wpływu na życie bohaterów książki. Przeraża mnie jak wojna potrafiła wpłynąć na ludzkie życie, poczynić spustoszenia w psychice  i pogmatwać ludzkie losy - powiedziała pani Ela - Historia  bohaterów książki świadczy o tym, jak trudno potem wyznać prawdę, pogodzić się z nią  i jak ta nowo odkryta prawda wpłynie na tych, których dotyczy.
Pani Helena podsumowała dyskusję stwierdzeniem: Kłamstwo czasem jest lepsze niż okrutna prawda, która może zrujnować życie niewinnych ludzi.

Dyskusyjny Klub Książki Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjne Kluby Książki Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach.” Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle pod nr tel. 13 446 9001 lub e-mail : filia2@mbp.jaslo.pl