Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Współczesne niewolnictwo

wtorek, 11 grudnia 2018
Kluby: Współczesne niewolnictwo

11 grudnia 2018 r. członkowie Dyskusyjnego  Klubu Książki „Kopernikus” Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Jaśle dyskutowali  o książce Laili Shukri Byłam służąca w arabskich pałacach.

Hinduska Bibi ma tylko 10 lat, kiedy zostaje wysłana przez chorą matkę do Kuwejtu. Musi bardzo szybko dorosnąć i nauczyć się dobrze pracować, by zadowolić swoich pracodawców. Jest całkowicie od nich zależna, to oni decydują o jej prawie do jedzenia, do wolności, do życia.
Wojna w Zatoce Perskiej przerywa jej pobyt w Kuwejcie, jednak powrót w rodzinne strony jest kolejną traumą. Aby zachować życie musi szybko wyjść za mąż. Podczas kolejnego wyjazdu do Kuwejtu trafia na zboczeńca, który ją więzi, torturuje i wykorzystuje seksualnie, dopiero po kilku miesiącach udaje się jej uciec. Pomocy udzielają jej Amerykanie: Linda - pracownica międzynarodowej korporacji i lekarz David, który wraz z Lindą po jakimś czasie trafia do Polski.

Myślałam, że w dzisiejszych czasach nie ma już niewolnictwa, ale po tej lekturze  przekonałam si, że niestety jest i ma się bardzo dobrze – zaczęła pani Helena.

Podoba mi się w tej książce styl, wielowątkowość i bogactwo postaci – dodała pani Halina. – Narzuca mi się  wniosek, że zarówno wielka bieda jak i wielkie bogactwo są bardzo demoralizujące.                    

Tak trudno jest nam zrozumieć, że kobieta nie ma żadnych praw, jest własnością mężczyzny – powiedziała pani Maria. – My tak narzekamy, ale w porównaniu z tymi kobietami to mamy cudowne życie. Bibi jest szczęśliwa, że jej córka mogła przyjechać do lepszego świata, do Polski.                                                                                                      

To może przestańmy narzekać – z uśmiechem podsumowała pani Helena.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

Wszystkich zainteresowanych Klubem prosimy o kontakt z Filią nr 2 MBP w Jaśle - nr tel. 13 446 90 01 lub e-mail: filia2@mbp.jaslo.pl