Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Wszystkie lajki Marczuka

poniedziałek, 29 września 2014
Kluby: Wszystkie lajki Marczuka

29 września 2014r. w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyło się kolejne już spotkanie w ramach Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Ksiązki Fan Book Sobniów. Na spotkaniu dyskutowano o powieści Pawła Beręsewicza „Wszystkie lajki Marczuka”.

Powieść składa się z dwóch wątków. Na początku utworu cofamy  się w czasy II wojny światowej do małej podwarszawskiej Choszczówki. Tam poznajemy tytułowego Marczuka. Bohater opowiada o życiu w okupowanej dzielnicy Warszawy oraz o codziennym strachu o siebie i swoich bliskich. W drugiej części przenosimy się do współczesności, gdzie uczniowie szkoły w Choszczówce mają do zrealizowania projekt edukacyjny. Jest o co walczyć, gdyż główną nagrodą jest wyjazd do Australii. Przewodzący obu grupom Adam i Rafał, wcześniej koledzy, teraz zaś zaciekli wrogowie dokładają wszelkich starań aby wygrać.
Obie grupy – Adama i Rafała – przygotowują projekt na temat nieznanego dotąd bohatera - Jana Marczuka.  Jednak czy Marczuk faktycznie był takim bohaterem?

W tej książce wszyscy znajdą coś dla siebie. Rodzice i pedagodzy zwrócą uwagę na  problemy wychowawcze, a młodzież „odnajdzie się” w tematyce pierwszych miłości, wzajemnej akceptacji i tak dziś popularnych portali społecznościowych, czy Internetu.
Na mnie książka zrobiła duże wrażenie: ciekawa fabuła, akcja oraz zaskakująca podsumowanie stanowiły dla mnie duży plus – podsumowała klubowiczka Kasia

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki oraz WiMBP w Rzeszowie.