Niepodległość była tematem spotkania Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” 4 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.
"Michaliny" przeczytały napisane przez siebie wiersze patriotyczne. Bernadeta Samborska przypomniała o tradycjach wolnościowych Polaków. Teresa Macek, artystka z Sądkowej uważa, że nie ma jednorodnej definicji wolności. Sama pojmuje ją jako dar i zadanie:
Z wolności trzeba też umieć korzystać, zarówno w wymiarze osobistym jak i społecznym, aby wolność nie przerodziła się w arogancję i przemoc – wyjaśniła.
Na zakończenie części poetyckiej w Bibliotece, Maria Chochołek, poetka z Załęża przeczytała fragmenty „Wspomnień z pierwszej i drugiej wojny światowej w Polsce” kapelana ppłk. ks. Franciszka Tyczkowskiego.
W drugiej części spotkania "Michaliny" odwiedziły "Muzeum Regionalne" w Jaśle, gdzie wysłuchały z uwagą wykładu dyrektora Mariusza Świątka – "Udział jaślan w walce o niepodległość". Wyjaśnił przyczyny społeczno-polityczne i ekonomiczne wybuchu I wojny światowej. Osadził w kontekście historycznym sylwetki wybitnych jaślan, wymieniając m.in. postać adwokata Ignacego Steinhausa, Kaspra Wojnara, księgarza i wydawcę "Wielkiego Ilustrowanego Kalendarza Powszechnego", która to publikacja spełniała nieocenioną rolę edukacyjną czy Władysława Węgrzyńskiego autora szkicu monograficznego "Golesz czyli Podzamcze i Jasło". Jako ciekawostkę zaprezentował fotografię zdejmowania przez ślusarza Karola Polaka godła austriackiego z budynku starostwa. Wydarzeniu towarzyszył tłum mieszkańców Jasła.
Na zakończenie lekcji muzealnej „Michaliny” obejrzały wystawę węgierskiej porcelany.