Facebook ikonka prawy margines

Kluby: Zagmatwany świat Kazuo Ishiguro

poniedziałek, 16 kwietnia 2018
Kluby: Zagmatwany świat  Kazuo Ishiguro

16 kwietnia 2018 r. w DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się rozmowa o książce Kazuo Ishiguro „Malarz świata ułudy”.


Ishiguro umieścił akcję powieści tuż po II wojnie w czasach trudnych dla japońskiego imperium.  Zmiany jakie dostrzega bystry obserwator nie zachodzą tylko w mocno zniszczonym krajobrazie, ale także w mentalności ludzi. Nie jest to może książka wybitna, aczklwiek narracja emerytowanego malarza Masuji Ono, staje się pretekstem do poznania japońskiej kultury oraz obyczajów z jej układnością, kurtuazją i bon tonem. Niezwykle ciekawa jest galeria postaci i postaw wobec minionego porządku, którego przedstawicielem jest Ono. Ten porządek narzuca mu skrojony na miarę sposób myślenia, gdzie słowo mistrza ma wymiar ostateczny i bezdyskusyjny:

Widać to wyraźnie w koncepcji szkół artystycznych, gdzie młodzi adepci są poddani presji mistrza i nauczyciela, pilnującego nieprzekraczania obowiązującej w szkole wykładni smaku – mówi Stanisława Czernik.

Zarówno Ono Masuji, jak również jego przyjaciele, członkowie rodziny zdają się szamotać w jej więzach. Młodzi buntują się, starzy trochę bezradnie próbują dostosować się do nowych czasów, gdy wielowiekowe konwencje i obyczaje pod wpływem wojny ulegają powolnej erozji – uzupełnia.

Przed wojną życie kulturalne miast Japonii skupiało się w reprezentacyjnych lokalach, gdzie przy dobrym alkoholu dyskutowano o sprawach poruszających miejscowy świat artystyczny. Panował tam szczególny klimat, który stwarzał artystom „świat ułudy”. Pobudzał go nocny świat uciech w towarzystwie gejsz, śpiewów, tańców, rozrywek i popijawy –  stwierdza Barbara Tora.

Maria Kantor podziela zdanie malarza Gisaburo, że najlepsze rzeczy zdarzają się w nocy i znikają   o poranku.

Krystyna Ziemba: Niezwykle subtelne w warstwie słownej jest przekazywanie emocji i uczuć przez przyrodę.

Waldemar Tokarczyk bardzo wysoko ceni literaturę japońską. Polecił na zakończenie inną głośną powieść noblisty „Okruchy dnia”, Kobo Abe „Kobietę z wydm”, Junichiro Tanizaki „Japoński most snów”. Wszystkie książki dostępne są w naszej bibliotece.


Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.