12 grudnia br. w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odbyła się rozmowa o książce Małgorzaty Czyńskiej „Najpiękniejsze kobiety z obrazów: prawdziwe historie”.
Autorka rozpoczyna swoje gawędy od historii baronowej Kuffner, pod której postacią kryje się malarka Tamara Łempicka, niezwykle barwna postać dwudziestolecia międzywojennego. Emocje budzi historia miłości Austriaka Egona Schiele i Wally Neuzil, kobiety o zagadkowych oczach. Niezwykle plastycznie nakreślony został portret Gali, muzy Salvadora Dali, której postać wzbudza niechęć czytelnika. Żal nam jednak Niny Witkiewiczowej, nieszczęsnej żony Witkacego, której zmysłowe usta widnieją na wielu portretach.
S. Czernik: Emocje związane z kobietą inspirują, pobudzają wyobraźnię, stymulują rozwój twórczy artysty, wariacje na temat jej piękna ale też tajemnicy, powstają od kiedy istnieje sztuka.
Zastanawialiśmy się czy artyście wszystko wolno i czy jego geniusz go usprawiedliwia?
Kobiety są w stanie dużo więcej wybaczyć i zrozumieć, ponieważ są bliżej natury. Rodzą, karmią i mają więcej empatii – uważa S. Czernik.
Dzięki temu, że autorka zamieściła bibliografię, indeks osób, strony internetowe - czytelnik, który interesuje się nie tylko malarstwem ale i literaturą, ma bardzo ułatwioną drogę – czytamy w recenzji M. Kantor.
T. Furmanek – Wnęk: O malarstwie pisze się trudno, a książka Czyńskiej zachęca do samodzielnego zgłębiania tematu. Spełnia więc swoją funkcję edukacyjną.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.