W ciepłe sierpniowe popołudnie w DKK „Liberatorium” MBP w Jaśle rozmawialiśmy o odczytanej na nowo poezji Zuzanny Ginczanki, na podstawie książki Marii Stauber „Musisz tam wrócić: historia przyjaźni Lusi Gelmont i Zuzanny Ginczanki”.
Książkę odebrałam jako hołd pisarki dla ludzi pochodzenia żydowskiego, którym przyszło żyć w strasznych czasach terroru i zagłady, jaką była II wojna światowa. Najeźdźcy niemieccy byli bezwzględni dla ludności podbitych narodów, ale szczególnie Żydów traktowano jako „persona non grata” – mówiła Barbara Tora.
Ginczanka miała świadomość swojego potencjału. Doceniano w jej twórczości niezwykłą oryginalność języka. Uczestniczyła w życiu literackim skamandrytów. Przyjaźniła się m. in. z Tuwimem i Gombrowiczem. W celnych satyrach sprzeciwiała się rosnącemu antysemityzmowi.
Podkreślano jej obcość. To bolało, bo czuła się przecież integralną częścią polskiej kultury, inteligentką, polską poetką (…) – czytamy w książce.
W rozmowach towarzyszyła nam książka Jarosława Mikołajewskiego „Cień w cień. Za cieniem Zuzanny Ginczanki”. Opowieść Mikołajewskiego jest zbiorem zapisków i listów, będących wyrazem fascynacji, wręcz obsesyjnej pogoni za mitem i legendą tej semickiej piękności.
U czytelnika obie książki wywołują efekt ściśniętego gardła – skonstatowała Urszula Wójcik.
Spotkanie odbyło się 26 sierpnia 2020 r.
Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.