Facebook ikonka prawy margines

Kobiecoœć wielowymiarowa – spotkanie z Moniką Rakusą

czwartek, 21 października 2010
Kobiecoœć wielowymiarowa – spotkanie z Moniką Rakusą

Kobiecość wielowymiarowa – spotkanie z Moniką Rakusą

21 października w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Moniką Rakusą w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Monika Rakusa zadebiutowała powieścią „39,9”, kolejno napisała „Baśnie dla Antosia” oraz „Żonę Adama”.

         „Pisarstwo rodzi się z tego, że człowiek jest w kryzysie”  – powiedziała na spotkaniu Monika Rakusa.  Pisarka swoją twórczością włącza się w dyskurs z kulturowymi  stereotypami. Krytykuje mit   szczęścia, jako wymóg współczesnego świata. Kult wiecznej młodości - „kultura  nie wybacza procesu starzenia, zwłaszcza kobietom” oraz patriarchat, który jak sądzi doskwiera głównie mężczyznom,  zmuszając ich do przyjęcia nowych ról.

Człowiek doświadcza w życiu wielu wykluczeń. Łączy się to z  doświadczeniem holocaustu. Mówiła o odwróceniu ról dla rodzin poholocaustowych, w których dziecko zmuszone jest do przyjęcia roli dorosłego. Pisarka bierze udział w projekcie realizowanym przez Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. Muzeum szuka indywidualnych świadków zagłady ludności żydowskiej.

W jej książkach piętrzą się wątki toksycznych związków rodzinnych. Zapytana o pozytywne funkcje rodzicielskie i wychowawcze stwierdziła:  „Aby wychować człowieka szczęśliwego,  samemu trzeba być szczęśliwym”.

         Jako  mistrzów literackich jednym tchem wymienia: M. Kunderę, D. Lessing, A. Oza, J.M. Coetzee. W  literaturze polskiej ceni kanon literacki, głównie  Sienkiewicza i Prusa.

         Podkreśla rolę baśni we własnym życiu, u siebie jako pisarki i czytelniczki. Niezwykle ceni baśnie Andersena, zwłaszcza „Dziewczynkę z zapałkami”. Swoim czytelnikom poleca zaś  „Mały pokój z książkami” E. Farjeon.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.