Kraj podatny na wszelkie utopie – dyskusja o „Uranii”

czwartek, 18 grudnia 2008
Kraj podatny na wszelkie utopie – dyskusja o „Uranii”

Kraj podatny na wszelkie utopie – dyskusja o  „Uranii w bibliotece

16 grudnia 2008 r. uczestnicy Klubu Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle dyskutowali o książce „Urania”  J.M.G. Le Clezio.

Główny bohater Daniel Silitoe jest francuskim geografem, który przyjechał  do Meksyku badać  ziemie w okolicach Emporio.  Na swojej drodze spotyka Rafaela, który opowiada mu o utopijnym Campos, stając się dla niego biblijnym Rafałem archaniołem - opiekunem podróżników. Le Clezio stawia w opozycji dwa światy. Pierwszy do bólu rzeczywisty, w którym dzieci pracują niewolniczo na plantacjach, prostytuują się, by przeżyć. Drugi to wioska Campos, gdzie dzieci żyją w harmonii z przyrodą, dorośli uczą ich  poprzez przykład i doświadczenie a także sokratejskie rozmowy.

O pierwszej powieści wydanej w Polsce 45 lat temu „Protokół” tak napisano: „Konstrukcja i styl powieści świadczą o dojrzałości artystycznej. Le Clezio staje od razu w szeregu prawdziwych pisarzy”. Tekstem „Urania” po tylu latach potwierdza, że opinia ta nie była na wyrost. Jednak uczestnicy spotkania byli rozczarowani  powieścią  noblisty. Zarzuty dotyczyły braku spójnej narracji, infantylizmu, przesytu nazw geograficznych.

Barbara Tora powiedziała: „Myślę, że Le Clezio otrzymał Nagrodę Nobla z wielu powodów. Przypomniał bogatej i sytej Europie, że na świecie istnieje wiele biedy, niesprawiedliwości społecznej i niczym niezaspokojonej żądzy zdobywania dóbr materialnych. Wyraził swój szacunek i miłość do matki ziemi. Dał wyraz swojemu człowieczeństwu pozwalając dojść do głosu ludziom, którzy pragną żyć inaczej, nawet, jeżeli to utopia skazana na niepowodzenie. Pochylił się nad ludźmi marginesu, którzy „chociaż poznali zło, pozostali nietknięci”.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”.

Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.