„Nad Niemnem” lekturą 12. edycji Narodowego Czytania

piątek, 08 - wtorek, 12 września 2023
„Nad Niemnem” lekturą 12. edycji Narodowego Czytania

Podobnie jak w minionych latach, również w tym roku, w pierwszych dniach września Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zachęcała do udziału w Narodowym Czytaniu. Podczas tegorocznej 12. edycji tej ogólnopolskiej inicjatywy czytelniczej pochyliliśmy się nad dziełem Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem”.

W dniach 8-9 września 2023 roku dla naszych czytelników zorganizowaliśmy akcję literacką  „Dary słowa – dary ziemi”. Odwiedzający Wypożyczalnię dla Dorosłych oraz Czytelnię  Główną mogli zabrać ze sobą cytaty z powieści i poczęstować się owocami. W przestrzeni Biblioteki zawisły QR-kody odsyłające do audiobooków oraz archiwalnych rękopisów Elizy Orzeszkowej.

W inicjatywę włączyły się także członkinie Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”. Panie w kolorowych ludowych strojach wysłuchały pełnego malowniczych opisów fragmentu „Nad Niemnem”, który przeniósł nas do sielskiej zagrody Bohatyrowiczów. Same również wybrały po kilka cytatów i odczytały je na głos. Zainspirowane książką Klubowiczki wykonały zakładki z kwiatowymi motywami.

8 września Renata Grzegorczyk, bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży, wzięła udział w wydarzeniu organizowanym w ramach Narodowego Czytania przez Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle. Wraz z innymi zaproszonymi gośćmi oraz pracownikami przedszkola przybliżyła najmłodszym przedstawioną w powieści historię życia Jana i Cecylii