Narodowe Czytanie 2023 - ,,Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej

czwartek, 07 września 2023
Narodowe Czytanie 2023 - ,,Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej

Wraz z nadejściem pierwszych dni września Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle tradycyjnie już zachęca mieszkańców Jasielszczyzny do włączenia się w święto polskiej literatury, jakim jest Narodowe Czytanie. Lekturą tegorocznej 12. edycji jest „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

Z tej okazji w dniach 8-9 września 2023 przygotowaliśmy dla naszych czytelników akcję literacką  „Dary słowa – dary ziemi”. Na odwiedzających  Wypożyczalnię dla Dorosłych oraz Czytelnie Główną będą czekać cytaty z utworu wraz z drobną niespodzianką. W przestrzeni bibliotecznej zawisną również QR-kody odsyłające do audiobooków oraz rękopisów i materiałów archiwalnych.

,Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej, została wydana w 1888 r. i przedstawia panoramę polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, porusza również temat powstania styczniowego, którego 160. rocznicę obchodzimy w tym roku. Do dziś zachwyca licznych czytelników bogatymi opisami przyrody. Powieść doczekała się także ekranizacji, pierwsza została zrealizowana w 1939 roku, jednak film zaginął podczas drugiej wojny światowej, kolejną nakręconą w 1987 roku.

Zachęcamy do pochylenia się nad pięknem literatury i samodzielnej lektury książki. Czytajmy polskich klasyków nie tylko od święta.