Facebook ikonka prawy margines

Nauka kreatywnego pisania dla przyszłych pisarzy – warsztaty online

czwartek, 12 listopada 2020
Nauka kreatywnego pisania dla przyszłych pisarzy – warsztaty online

12 listopada 2020 r. młodzi twórcy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach online „Nauka kreatywnego pisania dla przyszłych pisarzy” z Małgorzatą Wardą, zorganizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

Małgorzata Warda, autorka powieści obyczajowych poruszających ważne problemy społeczne, m.in. „Najpiękniejsza na niebie”, „Ta, którą znam” oraz „Nikt nie widział, nikt nie słyszał”, „Miasto z lodu” przedstawiła uczestnikom warsztatów kilka tajników tworzenia, pomocnych przy kreowaniu dobrego tekstu literackiego.

Uczestnicy, poprowadzeni przez autorkę, określili główne typy bohaterów w literaturze i zaznajomili się z sekretami ich tworzenia. Przeanalizowali rolę dialogu w opowieści i odkryli sposoby, które sprawią, że ich historia nabierze rozpędu. Poznali rolę konfliktu w tekście i dowiedzieli się jak poprowadzić fabułę, aby uzyskać zamierzone efekty. Warsztaty dały odpowiedzi na wiele pytań trapiących młodych twórców m.in. jakie są sposoby na podniesienie temperatury opowieści? co sprawia, że tekst czyta się jednym tchem? jak w naturalny sposób przekazać w tekście ważne informacje? Każdej przekazanej przez prowadzącą dawce wiedzy na temat tworzenia, towarzyszyły praktyczne zadania do wykonania m.in. tworzenie wspólnego opowiadania, w którym młodzi twórcy wcielili się w role bohaterów opowieści.

Warsztaty odbyły się na platformie Zoom i zostały zorganizowane dla laureatów oraz przyszłych uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło” w wieku 13-18 lat.