Kluby: Nowe tomiki „Michalin” w jasielskiej Bibliotece

wtorek, 21 listopada 2023
Kluby: Nowe tomiki „Michalin” w jasielskiej Bibliotece

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle wydanie nowych tomików poetyckich świętował Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”.

Poezja, a szczególnie poezja ludowa to jeden z gatunków literackich, które nasza Biblioteka docenia i promuje. Tym bardziej raduje fakt, że prezentacja nowych wydawnictw członkiń Klubu odbyła się właśnie tutaj. W tym roku możemy się cieszyć aż czterema nowymi tomikami, które wydały:

Maria Bielamowicz „Moje myśli, życie moje…”, Maria Chochołek „Iść Twoim śladem. Wiersze religijne”, Krystyna Pilch, Maria Słowik „My pielgrzymi tej ziemi”, Halina Urban „Między słowami a ust brzegiem. Wiersze wybrane” cz.1., „Szepty spłowiałego serca. Wiersze wybrane” cz.2.

Każda z poetek przeczytała swoje wiersze. Maria Bielamowicz z Siepietnicy wybrała m.in. teksty o charakterze religijnym i miłosnym. Maria Chochołek już we wstępie do tomiku określiła, że inspiracją do jego napisania były własne przeżycia i przemyślenia. Poetka z Załęża wybrała m.in. wiersz „Matka Boża Jagodna” nagrodzony Złotą Jagodą.

Słowa wdzięczności i uznania padły z ust poetek ze Święcan – Krystyny Pilch i Marii Słowik, które podziękowały dzieciom i młodzieży za wykonanie ilustracji do tomiku.

Halina Urban od niedawna należy do Klubu „Michalina”, więc tym bardziej cieszyła ją możliwość zaprezentowania swoich nowych tomików. We wstępie Lidia Witkowska napisała, że to czytelnik musi zostać oczarowany słowami idealnie dobranymi. Mamy nadzieję, że poetce z Warzyc się to udało.

Bohaterki spotkania zostały przez uczestników bardzo ciepło przyjęte i nagrodzone gromkimi brawami. Na zakończenie Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle otrzymała pamiątkowe egzemplarze, które wzbogacą księgozbiór regionalny.

Spotkanie odbyło się 21 listopada 2023 roku.