Facebook ikonka prawy margines

Oświetlić prozę życia – Światowy Dzień Poezji w jasielskiej Bibliotece

środa, 22 marca 2023
Oświetlić prozę życia – Światowy Dzień Poezji w jasielskiej Bibliotece

Z okazji Światowego Dnia Poezji 22 marca 2023 roku Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała święto poezji.

Poezja jest po to, by oświetlać i ocieplać prozę naszego życia – tymi słowami przywitała zebranych Katarzyna Koczwara, zastępca dyrektora Biblioteki.

Oprawę muzyczną spotkania przygotowali – Eliza Mlicka i Krzysztof Ziemba.  

Członkowie bibliotecznych Klubów i sympatycy Biblioteki wykazali się różnorodnością własnych wyborów literackich. Wiersze jakie wybrali recytatorzy odzwierciedlały ich preferencje poetyckie. Nestorki Klubów – Barbara Tora /Klub Powiększania Wyobraźni/ i Maria Tomasik /Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”/, przeczytały własne wiersze /„Ballada o diablim kamieniu” i „Zwiastun wiosny”/. Regionalne akcenty pojawiły się w tekstach: Marii Słowik, Krystyny Pilch, Marii Bielamowicz i Bernadety Samborskiej.
W niezwykle dynamicznej interpretacji Teresy Furmanek-Wnęk wybrzmiał „Portret kobiecy” Wisławy Szymborskiej, a subtelność z wiersza „Żurawie” Waldemara Tokarczyka. Stanisława Czernik  wybrała „Żonkile” Williama Wordswortha i „Itakę” Konstandinosa Kawafisa. O tym, że Sztaudynger nadal bawi, przekonała słuchaczy Jolanta Jaracz. Nie zabrakło także tekstów popularnego i cenionego piosenkarza młodego pokolenia – Ralpha Kaminskiego.
Piotr Hudyma przeczytał dwie wersje utworu szkockiego poety Charles’a Mackay’a „No Enemies” – pierwszą w oryginale, a drugą we własnym tłumaczeniu. O różnych etapach miłości opowiedziała Teresa Ryba w monologu wewnętrznym „Przy winie” Wisławy Szymborskiej.

W drugiej części spotkania wysłuchaliśmy poetów z brzozowskiego Ruchu Poetyckiego „Zgrzyt”, który reprezentowali – Halina Urban i Damian Domoń. Poetka z Warzyc przeczytała wiersze „Zazdrość” i „Kim jest” ze swojego najnowszego tomiku „Szepty spłowiałego serca. Wiersze wybrane. Cz.2”, a  Damian Domoń kilka swoich liryków m.in. „Miłość i róża”.

Mieszanka humoru, filozofii i folkloru – tak można określić te literackie fajerwerki, które zarówno słuchaczom, jak i recytatorom sprawiły dużo radości.