Piękno sztuki czyli transatlantycka saga komiczna

czwartek, 27 września 2007
Piękno sztuki czyli transatlantycka saga komiczna

w  Klubie Powiększania Wyobraźni

27 września br. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zorganizowała spotkanie Klubu Powiększania Wyobraźni, w  trakcie którego  omówiono książkę Zadie Smith „O pięknie”.

Książkę można odczytać na dwu płaszczyznach, globalnej i ludzkiej. Autorka rozważa wątki tożsamości, rasy, fanatyzmu religijnego oraz zdrady małżeńskiej.

Główni bohaterowie profesorowie Belsey i Kipps  są specjalistami od Rembrandta i jednocześnie własnymi antagonistami. Konflikt Belseya i Keepsa, który pozornie dotyczy Rembrandta, sięga tak naprawdę płaszczyzny politycznej i kulturowej. Sztuka jest tylko pretekstem. Piękno sztuki nie ma nic wspólnego z pięknem życia. Uczestnicy dyskusji próbowali też określić, czym jest w tej powieści piękno. Oto definicja Barbary Tory:

„Myślę, że Zadie Smith napisała książkę „O pięknie” zgodnie z  maksymą: „Sztuka jest prawdą, prawda pięknem” a opowiedzenie życia rodzin, bez upiększeń z obnażającą wszystko szczerością, to piękno sztuki pisania”.

Zarzuty dotyczące książki to zbyt rozbudowane wątki,  długie dialogi, brak „lekkości pióra” autorki. Na jej korzyść przemawia wnikliwa analiza środowiska amerykańskiego oraz znakomicie skonstruowana postać żony prof. Belseya – Kiki, jako studium zmieniającej się kobiecości.

Klub Powiększania Wyobraźni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle  uczestniczy w projekcie WiMBP w Rzeszowie pod hasłem Podkarpackie rozmowy o książkach. Projekt   przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council.

Krystyna Ziemba

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle