Facebook ikonka prawy margines

Pod powiekami światła – festiwalowe warsztaty w bibliotece

wtorek, 30 września 2014
Pod powiekami światła – festiwalowe warsztaty w bibliotece

Dlaczego czasem warto pomrugać? Co to takiego powidoki, negatyw czy pozytyw? Jak zrobić zdjęcie z wykorzystaniem naturalnych pigmentów roślinnych i przekonać się, że nieustannie w sposób wizualny doświadczamy świata i tego, co nas otacza? Sprawdzili to uczestnicy warsztatów „Wrażliwi na czytanie” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle 25-26 września br.

Podczas wspólnej pracy warsztatowej dzieci przekonały się czym jest fenomen widzenia, doświadczyły zjawiska światłoczułości w swoim najbliższym otoczeniu i wspólnie z prowadzącym prześledziły jak rozwijała się fotografia i kinematografia. Pomocą w doświadczaniu blasków świata było działanie, dzięki czemu młodym konstruktorom udało się:  zbudować projektory otworkowe, wykonać widokówki, które po podświetleniu pokazują dodatkowy ukryty obraz, sprawdzić w rysowaniu portretów z wykorzystaniem camera lucida, przekonać jak działa zoetrop, eksperymentować z papierem fotograficznym reagującym na światło i dowiedzieć się jak powstaje film, dzięki kompozycji własnych narracji i obrazów. Dużym zaskoczeniem dla małych eksperymentatorów okazało się zastosowanie naturalnych pigmentów roślinnych, które pod wpływem światła pozwalają na tworzenie prostych fotografii o zadziwiających efektach.

Warsztaty poprowadził absolwent ASP w Poznaniu, animator kultury, nauczycie i artedukator – Paweł Kula ze Szczecina. Prowadzący buduje prymitywne aparaty fotograficzne i zabawki optyczne. Jest współtwórcą metody solarigrafii. Działa  w Stowarzyszeniu Oswajanie Sztuki.                         

W warsztatach wzięły udział dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2, 4 oraz Integracyjnej Szkoły Podstawowej nr 12  w Jaśle.

Warsztaty „Wrażliwi na czytanie” odbyły się w ramach IX Festiwalu Poezji i Prozy. Patronat medialny nad Festiwalem objęły:  TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny”, „Nowe Podkarpacie” oraz  portale: www.nowiny24.pl;  www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.terazJaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.twojejaslo.pl; miastojaslo.pl.

Patronat medialny: