Podsumowanie projektu "Cudze lubimy, swoje chwalimy bo dobrze wiemy co posiadamy"

środa, 13 grudnia 2006

Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy

– czyli o projekcie zrealizowanym przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle

13 grudnia 2006 roku  miało miejsce uroczyste podsumowanie projektu „Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną  w Jaśle od lipca br. Uroczystość połączona była z rozstrzygnięciem konkursów: plastycznego „Moja ulubiona jasielska legenda” i na samodzielnie stworzoną stronę internetową o Jaśle (przeprowadzonych w ramach projektu) oraz spotkaniem z autorem książek dla dzieci  i młodzieży – Kazimierzem Szymeczko.

Na konkurs plastyczny „Moja ulubiona legenda jasielska” zorganizowany w ramach projektu „Cudze lubimy swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna”, którego celem było upowszechnienie regionalnych legend, pobudzenie aktywności twórczej  dzieci i młodzieży oraz umożliwienie  im zaprezentowania swojego talentu, wpłynęło 181 prac wykonanych różnymi technikami przez 178 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Jasła i powiatu jasielskiego oraz prace od uczniów z Częstochowy. Jury konkursu w składzie: Anna Brożyna i Ewa Kusiak – instruktorki plastyki w Jasielskim Domu Kultury oraz Beata Szybka – kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Główną MBP w Jaśle nagrodziło 29 prac.

W ramach projektu „Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna” MBP w Jaśle ogłosiła również konkurs na najciekawszą samodzielnie stworzona stronę internetową o Jaśle. Na tak trudne zadanie, wymagające bowiem od uczestników samodzielnego przygotowania strony internetowej prezentującej i promującej Jasło oraz powiat jasielski odpowiedziało trzech uczniów, których prace oceniało jury w składzie: Beata Szybka – kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego z Czytelnią Główną MBP w Jaśle, Paweł Kozioł (bibliotekarz) MBP w Jaśle oraz Tomasz Rutana – informatyk, który opowiedział jak przebiegały obrady jury.

Po wręczeniu nagród laureatom obydwóch konkursów, Dyrektor MBP w JaśleMałgorzata Piekarska przypomniała krótko przebieg zrealizowanego projektu „Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ”, w którym udział wzięło ponad 1700 dzieci z jasielskich przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Przywołane były organizowane spotkania autorskie (z autorami książek dla dzieci i młodzieży z Ewą Stadtmueller, Krzysztofem Petkiem, Wiesławem Drabikiem; z regionalistami Wiesławem Hapem i Bogusławem Mastejem oraz z poetkami regionalnymi Marią Kantor i Barbarą Torą) a także wycieczki do Magurskiego Parku Narodowego, Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu, Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce oraz Muzeum Regionalnego w Jaśle. Pani Dyrektor przypomniała również zebranym o przeprowadzonym w czasie wakacji cyklu spotkań „W Krainie uśmiechniętej książki”, festynie „Pożegnanie wakacji”, organizowanych od września cotygodniowych zajęciach „Magiczne miejsca, magiczne książki” oraz o prowadzonych przez bibliotekarzy dla uczniów szkół podstawowych lekcjach na temat historii i legend naszego państwa i miasta.

Szczególne podziękowania Dyrektor MBP w Jaśle skierowała do pani Teresy Furmanek –Wnęk i klasy IV b ze SP nr 4 w Jaśle  oraz  pani Wiesławy Szymczak i klasy V c ze SP nr 2 w Jaśle, które najaktywniej uczestniczyły w realizacji projektu.

Projekt przygotowany przez Beatę Szybkę, realizowany był głównie przez Odział dla Dzieci, a także Filię nr 1, 2 i 3 MBP w Jaśle.

Ostatnie spotkanie w ramach projektu„Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ” uprzyjemnił wszystkim uczestnikom gość specjalny – pan Kazimierz Szymeczko.

Autor poczytnych książek dla dzieci i młodzieży przyjechał na dwa spotkania (tego samego dnia MBP w Jaśle zorganizowała spotkanie pisarza z przedszkolakami i uczniami z klas I-III jasielskich szkół podstawowych) z Rudy Śląskiej, gdzie mieszka i pracuje jako nauczyciel i bibliotekarz. Autor wydał dotąd: Historię Polski w opowieściach, PoMOLowaną Historię - opowieści Moli Książkowych, Zemstę budzika Opowiastki domowe oraz dwie ksiązki dla młodzieży: Pościg za Czarną Hondą i Fałszerzy w sieci. Obecnie współpracuje ze „Świerszczykiem”, „Płomyczkiem” i „Guliwerem”, publikuje także w „Twoim Dziecku”, „Bibliotece w Szkole” i „Nowych Książkach . Sam przyznaje, że „w pewnym momencie stracił rachubę  ilości tekstów i zadawala się stwierdzeniem, że napisał ich około 200”.

W trakcie spotkania autor prezentował swoje książki, opowiadał jak powstają jego teksty, skąd czerpie pomysły do swoich książek oraz odpowiadał na wiele pytań zadawanych przez dzieci. Spotkanie zakończyło się wspólnym śpiewaniem przy akompaniamencie gitary Kazimierza Szymeczki, a chwilę później wszystkie dzieci ustawiły się w kolejce po autograf pisarza.

Miejska Biblioteka w Jaśle zaprasza na wystawę poświęconą realizacji projektu„Cudze lubimy, swoje chwalimy, bo dobrze wiemy co posiadamy – edukacja czytelnicza i regionalna ” oraz wystawę prac nagrodzonych w konkursie plastycznym „Moja ulubiona jasielska legenda”

Z obydwiema wystawami można zapoznać się odwiedzając Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle (ul. Kołłątaja 1). Wystawa będzie czynna do
stycznia 2007 roku, od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 18.00, a w soboty w godzinach od 10.00 do 15.00.

Szczegółowe informacje o przebiegu i realizacji projektu można znaleźć na stronie http://www.cudzelubimy.jaslo4u.pl/