Facebook ikonka prawy margines

Polsko włosko hiszpańska LOKOMOTYWA

sobota, 04 czerwca 2011
Polsko włosko hiszpańska LOKOMOTYWA

Polsko-włosko-hiszpańska „Lokomotywa” w MBP w Jaśle

 

X Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom w MBP w Jaśle był pełen atrakcji. Jedną z nich, zgodnie z tegorocznym hasłem kampanii „Czytanie łączy Europę”, była impreza inauguracyjna z udziałem przebywających w Polsce wolontariuszy europejskich – Carmen

z Hiszpanii i Daniele z Włoch. Wolontariusze wspólnie z wiceburmistrzem Leszkiem Znamirowskim, druhem Leszkiem Woźniackim ze 139 DH „Lisy” i Małgorzatą Piekarską, dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle odczytali dzieciom „Lokomotywę”

J. Tuwima i poprowadzili zabawy integracyjne ze swoich krajów.

Obecnie Carmen i Daniele mieszkają w Krakowie, gdzie przebywają na wolontariacie w Stowarzyszeniu Rozwoju Integracji Młodzieży STRIM. Choć są w Polsce już kilka miesięcy, przeczytanie polskiego wiersza było dla nich nie lada wyzwaniem. Poradzili sobie jednak świetnie, a następnie sprawdzili, jak jasielskim przedszkolakom idzie nauka języków obcych. Dzieci, które wzięły udział w imprezie poznawały włoskie słówka na przykładzie zabawy „Tigre contro tigre” a później trenowały język hiszpański w rytm piosenki o kurczaku „El pollo”. Znalazła się też chwila na rozmowy o tym jak wyglądają biblioteki we Włoszech i Hiszpanii i jakie programy wspierające czytelnictwo funkcjonują w tamtych krajach.

Międzynarodowa inauguracja X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom nie była pierwszą imprezą z udziałem wolontariuszy europejskich w MBP w Jaśle. W kwietniu br. Daniele wraz z Anną z Niemiec zachęcał jasielską młodzież do wyjazdów za granicę podczas spotkania informacyjnego o wolontariacie europejskim. Wolontariat europejski EVS (European Voluntary Service) jest jedną z akcji programu „Młodzież w działaniu”. EVS powstał po to, by młodzi ludzie mogli zdobywać kompetencje i umiejętności przyczyniające się do ich rozwoju osobistego i zawodowego przez doświadczenia związane z edukacją pozaformalną. Może wziąć w nim udział każdy młody mieszkaniec Unii Europejskiej oraz krajów partnerskich programu „Młodzież w działaniu”. Wizyta Carmen i Daniele w MBP w Jaśle pokazała, że doświadczenia i wrażenia związane z wolontariatem europejskim mają pozytywny charakter zarówno dla przyjeżdżających wolontariuszy, jak i dla goszczących ich organizacji i spotykających się z nimi dzieci.

 

Sponsorami obchodów X Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w jasielskiej MBP są: PGNiG SA Karpacki Oddział Obrotu Gazem w Tarnowie – Gazownia Jasielska, Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o. w Tarnowie Oddział Zakład Gazowniczy w Jaśle, Piekarnia Jana Wątroby.