Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Co łączy krzyżackich łupieżców z symulatorem ruchu ?

wtorek, 29 października 2013
Projekty: Co łączy krzyżackich łupieżców z symulatorem ruchu ?

Odpowiedź na to pytanie pełne ortograficznych pułapek znaleźli uczestnicy regionalnego dyktanda „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, które już po raz drugi Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Dyktando odbyło się 29 października 2013 r. w sali widowiskowej Jasielskiego Domu Kultury.
Niech żałują Ci co nie wzięli w nim udziału. Atmosfera i wibrujące emocje nastrajały do pozytywnej rywalizacji. Jednak już o godz. 10.00 wszyscy byli skupieni i gotowi, by zmierzyć się z  ortografią, gramatyką i … własnym stresem. A było z czym. Autorką tekstu „Golesz” była polonistka Aleksandra Dacyl. Treść dyktanda wszystkim się bardzo podobała, zawierała bowiem  elementy regionalne i  współczesne. Uczestnicy podzieleni byli na cztery kategorie wiekowe:
-szkoły podstawowe
-szkoły gimnazjalne
-szkoły ponadgimnazjalne
-dorośli
Ogółem napisane dyktanda odważyło się oddać prawie 120 osób.
W trakcie obrad jury nikt się nie nudził. Można było obejrzeć filmy o tematyce językowej, a także animacje stworzone w trakcie warsztatów, które od kilku lat prowadzi zaprzyjaźniona z naszą Biblioteką Aniela Lubieniecka.  Konkursy słowne i quizy zostały przyjęte z entuzjazmem, a cukierki osładzały oczekiwanie na werdykt.
Jury w składzie: Aleksandra Dacyl - przewodnicząca, Anna Bełda, Renata Erban, Anna Kamińska- Grzesiak, Aneta Gorgosz, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek, przyznało nagrody w następujących kategoriach:

SZKOŁA PODSTAWOWA:

Miejsce 1 – Kacper Augustyn
Miejsce 2 – Aleksandra Potempa
Miejsce 3 – Wiktoria Śliwa

GIMNAZJUM:

Miejsce 1 – Maja Piskadło
Miejsce 2 – Szymon Dolny
Miejsce 3 – Zuzanna Nowak

SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA:
Miejsce 1 – Joanna Machowska
Miejsce 2 – Aleksandra Lechowska
Miejsce 3 – Michał Myśliwiec

DOROŚLI:
Miejsce 1 – Anna Czajka-Bubniak
Miejsce 2 – Anna Puchała
Miejsce 3 – Agnieszka Kuczała

Gratulujemy zwycięzcom i już zapraszamy do wspólnej językowej zabawy za rok!

Współorganizatorem dyktanda był Jasielski Dom Kultury.
Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.
Partnerami w realizacji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, Klub Seniora przy JSM w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Klub Powiększania Wyobraźni, Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.
Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, Via Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, oraz portale: TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl, TwojeJaslo.pl. WirtualneJaslo.pl, ITV Południe, ITV Podkarpacie.

 

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: