Projekty: Czytamy, piszemy, szyfrujemy – spotkanie z Dariuszem Rekoszem

poniedziałek, 07 października 2019
Projekty: Czytamy, piszemy, szyfrujemy – spotkanie z Dariuszem Rekoszem

7 października 2019 r. gościem  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach projektu ZaPODAJ KSIĄŻKĘ! był Dariusz Rekosz, autor książek dla dzieci i młodzieży oraz słuchowisk radiowych. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 7 w Jaśle.

Dariusz Rekosz, spotkanie rozpoczął od prezentacji swojej literackiej działalności przedstawiając interesujących ludzi, których spotkał na swojej pisarskiej drodze. Podkreślił, że z zawodu jest informatykiem, a książki zaczął wydawać od 2005 r.

Jak przystało na twórcę prozy detektywistycznej, poprowadził warsztaty uczące tworzenia zagadek, kodowania i rozszyfrowywania wyrazów. Zapoznał uczniów z sekretami najprostszych szyfrów, tablicowego oraz z przesunięciem. Następnie poprosił  ich o samodzielne zakodowanie i odczytanie  ukrytych informacji. Nie zabrakło  zagadek multimedialnych, które wymagały od uczestników pamięci wzrokowej i znajomości literatury dziecięcej. Na zakończenie spotkania, każdy uczestnik otrzymał zadanie do samodzielnego rozwiązania. Dla niektórych okazało się to nie lada wyzwaniem. Do najbardziej aktywnych uczestników trafiły nagrody od  autora: książki i audiobooki.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu ZaPODAJ KSIĄŻKĘ! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: twojejaslo.pl i wirtualnejaslo.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Księgarnie Nova.