Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Festiwal nowych form

wtorek, 01 października 2013
Projekty: Festiwal nowych form

W ramach VIII Festiwalu Poezji i Prozy zostały zaprezentowane nowatorskie formy twórczości literackiej.  Dzięki wykorzystaniu kultury cyfrowej, nowoczesnych technologii i nowych mediów uczestnicy mieli okazję poznać różnorodne formy tekstu literackiego.

Arkana multipoezji objaśnił na wykładzie Michał Zabłocki, poeta z dużym doświadczeniem literackim, pomysłodawca rozpowszechniania słowa na chodnikach i murach.  Znakomitym rozwiązaniem dla pomysłu poety okazała się nowa technologia, która umożliwiła globalny zasięg tekstów literackich. Sprzęgnięcie poezji i Internetu na stronie emultipoetry stworzyło mnóstwo możliwości udziału we wspólnej zabawie i edukacji.  Po kilku latach funkcjonowania w Internecie i realu okazało się, że poezja nie jest hermetyczna a wręcz przeciwnie,  komentuje rzeczywistość, jest ważkim nośnikiem treści obyczajowych i politycznych. Po wykładzie młodzież szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w dwudniowych warsztatach „Poetyckie czatowanie”. Jedną z możliwości twórczego działania jest pisanie wierszy na czacie. Pomysłodawca projektu Michał Zabłocki zadbał o jakość  wizualną i merytoryczną. Jedna z uczestniczek warsztatów tak skomentowała stronę emulipoetry: Od roku piszę wiersze na tej stronie i cenię sobie szczerość i kulturę współpracujących jurorów takich jak Józef Baran, Ewa Chruściel, Aneta Kielan. Kolejnym elementem warsztatów była praca w grupach. W drugim dniu młodzi adepci poezji czytali własne teksty. Ostatnim zadaniem było wspólne napisanie songu o jasielskiej bibliotece do wybranej melodii. Wbrew pozorom nie było to proste wyzwanie.

26 września odbyło się spotkanie z ojcem i teoretykiem poezji cybernetycznej Romanem Bromboszczem. Poeta jest całkowicie oddany cyberopoezji, jednak zapytany o typowe narzędzia pisarskie powiedział: Nie jestem oderwany od świata zeszytu. Przekaz Cyberpoezji jest skierowany do ludzi młodych. To estetyka szumów, bliczy i obrazów. Kwestionujący natchnienie, tekstualny gotowy obiekt, malarski hand made. Lektura tekstu nie jest linearna, jednak w poezji nowego typu istotna jest forma, gdzie tekst jest pretekstem.

Blok poświęcony nowoczesnej poezji zakończył  performance "Dialog trzech sztuk: poezji, muzyki i sztuk wizualnych". Był  to występ grupy Crossover z Krakowa, w skład której wchodzą poeci Krzysztof Szeremeta, Dawid Kasiar, Piotr Jemioło, twórca związany z szeroko pojetymi sztukami wizualnymi oraz Alberta Kociuby,  poety z jasielskiego Klubu Inicjatyw Artystycznych "Wschód". Cała grupa wspólnie za[rezentowała swoje wiersze, które improwizowane były muzyką DJów oraz zmieniającymi się wizualizacjami, prezentowanymi w holu biblioteki.

Projekt VIII Festiwal Poezji i Prozy dofinansowany był ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem VIII Festiwalu Poezji i Prozy był  Jasielski Dom Kultury. Patronat medialny nad Festiwalem spawowały: TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, TV Jasło, Gazeta Codzienna „Nowiny” oraz portale: www.nowiny24.pl, www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.miastojaslo.pl www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl; www.itvpodkarpacie.pl; www.itvPołudnie.pl

 

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: