Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Ja - wolontariusz!

czwartek, 29 czerwca 2017
Projekty: Ja - wolontariusz!

Jakie cechy wyróżniają dobrego wolontariusza? Czy bycie wolontariuszem to trudne zadanie? Co nam daje wolontariat? Czy czerpiemy z niego jakieś korzyści dla siebie? Na te pytania szukali odpowiedzi uczestnicy warsztatów „Ja wolontariusz”, zorganizowanych w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach projektu „Wolontariusz zadomowiony”.

Już do pierwszego zadania wolontariusze podeszli z dużym zapałem i sporą dawką kreatywności. Za pomocą techniki kolażu stworzyli postać dobrego wolontariusza.  Wspólnie zastanawiali się nad tym jakie cechy powinien posiadać taki wolontariusz oraz w jaki sposób może je nabywać i doskonalić.

Myślę, że dobry wolontariusz to ktoś kreatywny  i odpowiedzialny, ale też spontaniczny i czasem chaotyczny. Taki kontaktowy indywidualista – powiedziała Kornelia. 

Porozmawialiśmy o tym, czy bycie wolontariuszem to trudne zadanie i zgodnie stwierdziliśmy, że nie tylko osoby czy instytucje, które wspieramy czerpią z tej pomocy korzyści, ale bardzo dużo zyskują również sami wolontariusze.

Nie tylko możemy dobrze spożytkować swój czas, ale poznajemy też fajnych ludzi, zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenie – zaznaczyła  Ania

Podczas ćwiczenia „Drzewo oczekiwań” wymieniliśmy spostrzeżenia na temat wolontariatu w naszej instytucji i zastanowiliśmy się jak go rozwijać i udoskonalać. W rezultacie na drzewie zawisły kolorowe liście z propozycjami  i pomysłami wolontariuszy.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy przygotowali kolorowe lapbooki, w których będą mogli zapisywać swoje przemyślenia oraz gromadzić informacje na temat zainteresowań czy  planów na przyszłość.

Warsztaty są częścią projektu „Wolontariusz zadomowiony – 5 lat wolontariatu w MBP w Jaśle”. Projekt jest realizowany w ramach programu  Narodowego Centrum Kultury „Wolontariat w kulturze”. Dofinansowano ze środków Fundacji Kronenberga w ramach projektu „Przepis na wolontariat”.