Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Jak jaślanie świętowali Niepodległość?

piątek, 01 - wtorek, 19 listopada 2019
Projekty: Jak jaślanie świętowali Niepodległość?

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle trwa cykl quizów i zagadek dotyczących historii i kultury naszego regionu, organizowanych w ramach projektu „Dziedzictwo Niepodległej”. Zwycięzcą październikowego zadania została Pani Teresa Fortuna.  Gratulujemy! Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w ostatnim wyzwaniu.

Rok 2018 dla wszystkich Polaków był rokiem niezwykle ważnego jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jesień 1918 roku przyniosła nam upragnioną wolność. Pomimo wielu lat zaborów, niewoli i cierpienia, polski naród nie pozwolił się zniszczyć. Wytrwale stał na straży tradycji i kultury, przez pokolenia kultywował pamięć o swej przeszłości. Gdy po 123 latach zaborów nasza ojczyzna ponownie znalazła się na mapach Europy i świata, w całym kraju rodacy hucznie świętowali to wydarzenie. Na ziemiach polskich spontanicznie powstawały nowe ośrodki władzy, w każdym zakątku kraju królowały biało-czerwone barwy, szczęśliwi ludzie tłumnie wychodzili na ulice swoich miast. Nie inaczej było na Jasielszczyźnie.

Ostatnie zadanie będzie polegało na opisaniu, w kilku zdaniach, pewnego symbolicznego wydarzenia, które miało miejsce w Jaśle na wieść o odzyskaniu przez Polskę niepodległości, podaniu jego daty, miejsca i nazwiska osoby z tym związanej. Na odpowiedzi czekamy do 19 listopada br. Można je nadsyłać mailem na adres: nowemedia@mbp.jaslo.pl lub w wiadomości na bibliotecznym profilu w mediach społecznościowych: https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo/.

Spośród nadesłanych zgłoszeń wyłonimy zwycięzcę, który otrzyma kartę upominkową na książki. Przed przystąpieniem do udziału w zabawie prosimy o zapoznanie się z regulaminem dostępnym na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Projekt "Dziedzictwo Niepodległej" dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Patronat medialny nad projektem objęły: Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Tygodnik Regionalny Nowe Podkarpacie, Telewizja Jasło, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portale internetowe: nowiny24.pl, twojejaslo.pl, terazjaslo.pl, jaslonet.pl, wirtualnejaslo.pl

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Szkoła Podstawowa nr 4 w Jaśle.