Projekty: Kreowanie dobra bez granic – projekt Generacje-Kreacje w Jaśle

środa, 25 września 2013
Projekty: Kreowanie dobra bez granic – projekt Generacje-Kreacje w Jaśle

Budowanie więzi i przekazywanie dobrych tradycji – twórcze działanie połączyło uczestników jasielskiej edycji ogólnopolskiego projektu „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa.”, w który włączyła się Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle. Seniorzy z jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz wychowankowie Domu Dziecka w Wolicy spotkali się podczas warsztatów kulinarnych.

Zanim jednak gotowanie – najpierw pora na wzajemne poznanie się. Dzięki grze integracyjnej Imię z obrazkiem wszyscy uczestnicy mieli szanse poznać swoje imiona, ulubione miejsca czy sposób na spędzenia wolnego czasu. Okazało się, że mimo różnic wiekowych, więcej nas łączy niż dzieli – pani Irena z Uniwersytetu Trzeciego Wieku jest wielką miłośniczką historii podobnie jak gimnazjalista Bodzio, a Kacper i Greta pochodzą z tej samej miejscowości co pani Waleria. To nie przypadek, że jestem dziś tutaj. Mam od dziś nowych, świetnych wnuków – powiedziała pani Waleria.

Po integracyjnym wstępie czas na – nie mniej budujące więzi – wspólne gotowanie. W trzech kulinarnych grupach uczestnicy pracowali wytrwale nad przyrządzeniem słodkich naleśników, kolorowej sałatki i kanapek ozdobionych „wesołymi buźkami”. Nie brakowało śmiesznych kulinarnych wpadek, dzielenia się sprawdzonymi przepisami,  co najważniejsze uczenia się od siebie nawzajem w atmosferze radości, zaufania i aktywnego działania. Nasza grupa kończy już swoją pracę, pani Zosia miała super pomysł na położenie na kanapkach uśmiechów z szczypiorku i rzodkiewki – zdawał relację ze wspólnego gotowania Kacper.

Kiedy już wszystkie grupy skończyły kulinarne zmagania – przyszła pora na uroczystą kolację, wspólne śpiewanie i opowieści, które jak się okazało są wciąż aktualne dla młodzieży. Jak historia pani Marii o powrotach ze szkoły polną ścieżką – którą do dziś wracają bliźniaczki Joasia i Paulina.

Jak się tworzy dobro – to nie ma granic, generacje-kreacje i stół, który prawdziwie łączy – zakończyła ciepłymi słowami piątkowe spotkanie pani Waleria Ćwik, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaśle.

Projekt „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, realizowany jest przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”  już od 15 lat zajmuje się wspieraniem zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne i promocyjne. Kampania Cała Polska Czyta Dzieciom aktywnie angażuje tysiące wolontariuszy w Polsce, jak i za granicą,  do propagowania czytelnictwa w swoich środowiskach.
Obecnie Fundacja realizuje kilka inicjatyw o zasięgu krajowym („Pierwsza Książka Mojego Dziecka”, „Generacje-Kreacje” i inne) oraz międzynarodowe („Cała Polonia czyta dzieciom”, „All of Europe reads to kids”). Więcej informacji na temat projektów Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom” można znaleźć na stronach internetowych Fundacji: www.calapolskaczytadzieciom.pl, www.cpcd.pl, www.takwartozyc.pl, www.allofpolandreadstokids.org oraz na stronie Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania: www.iumw.pl.