Projekty: Kryminalne historie – Jędrzej Pasierski w jasielskiej bibliotece

wtorek, 14 września 2021
Projekty: Kryminalne historie –  Jędrzej Pasierski w jasielskiej bibliotece

14 września 2021 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle mieliśmy przyjemność gościć Jędrzeja Pasierskiego – autora nagradzanych powieści kryminalnych i thrillerów. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Biblioteka – (ot)WARTA PRZESTRZEŃ!”

Jędrzej Pasierski to obecnie jeden z bardziej poczytnych autorów młodego pokolenia w Polsce. Za swoją twórczość nominowany do Nagrody Złotego Pocisku, nagrodzony Nagrodą Wielkiego Kalibru oraz wyróżnieniem w konkursie o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa. Książki jego autorstwa cieszą się dużym uznaniem zarówno wśród krytyków jak i czytelników, których grono stale się powiększa. Z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, dzieciństwo spędził w Beskidzie Niskim, gdzie m.in.  rozgrywa się akcja niektórych jego utworów. Lubi opisywać małe miasteczka bo to właśnie w małych miejscowościach rozgrywają się proste zbrodnie, a zło kryje się pod maską z pozoru niewinnej twarzy. Uważa, że ludzie nie są źli z natury, ale mają skłonność do złych uczynków.

Powieści Pasierskiego są wysmakowane językowo. Niezwykle dba o dobór słów, stara się precyzyjnie dopracowywać każde zdanie, tak aby tekst był estetyczny i melodyjny.  Umiejętnie operuje kłamstwem i stopniuje napięcie, wprowadza zaskakujące zwroty akcji, nawet w momentach, gdy czytelnik jest przekonany, że zagadka została już rozwiązana.

Pracując nad książką w dużym stopniu kieruje się intuicją, zarówno w doborze miejsca akcji jak i wyboru głównego bohatera. Potrafi wejść w psychikę postaci, aby jak najwierniej odzwierciedlić jej cechy charakteru, nawet jeśli jest to kobieta. Dzięki temu jego bohaterowie są wiarygodni i prawdziwi.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP3 Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, Internetowa Telewizja Południe oraz portale: twojejaslo.pl, mojejaslo.pl, jaslo365.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół "MAMY NADZIEJĘ".

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.