Projekty: Którędy do Jasła? – YOUTH STORY na Żakinadzie

piątek, 14 czerwca 2013
Projekty: Którędy do Jasła? – YOUTH STORY na Żakinadzie

Którędy do Jasła? – tym pozornie nietrudnym pytaniem przywitała uczestników tegorocznej Żakinady księżniczka Magura! W piątek 14 czerwca – podczas corocznego święta jasielskich żaków – został zaprezentowany spektakl przygotowany przez uczestników projektu polsko-słowackiej wymiany młodzieży „YOUTH STORY”.

Gdzie księżniczka Magura z Mrukowej może spotkać słowackiego zbójnika Savkę i jego groźnych kamratów? W legendach! A raczej w ich kreatywnej inscenizacji – taką wersję polsko-słowackich legend przygotowała młodzież uczestnicząca w projekcie YOUTH STORY. Podczas polsko-słowackiej wymiany powstał spektakl, w którym – oprócz poszukującej drogi do Jasła Magury i zawadiackiego zbójnika Savkę – pojawia się m.in.: przebiegły król Mruk, Nawiedzony Las czy urocze Trzy Rzeki, które w końcu kierują Magurę do celu.
Prezentacji spektaklu towarzyszył happening – widzowie i uczestnicy Żakinady, zapełniali polską i słowacką flagę życzeniami dla uczestników wymiany.

Projekt „YOUTH STORY” jest realizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w partnerstwie z Podduklianskim Osvetovym Strediskiem w Svidniku, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”. Bierze w nim udział młodzież skupiona w działającej w MBP w Jaśle nieformalnej grupie młodzieży MAKAMZA, oraz młodzież z Gymnázium Duklianskych Hrdinov w Svidniku.

Patronat medialny:
Partnerzy: