Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Loesje, czyli wspólnie i twórczo o języku

środa, 13 - czwartek, 14 kwietnia 2016
Projekty: Loesje, czyli wspólnie i twórczo o języku

W grupie kreatywność przychodzi znacznie łatwiej niż w pojedynkę, a wtedy nawet z najbardziej przypadkowych słów można stworzyć ciekawą i logiczną całość. To najważniejszy wniosek z warsztatów kreatywnego pisania Loesje, które zainaugurowały nowy projekt Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle „Polski – Pomysłowy”, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

13 kwietnia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle wymyślały nietypowe definicje dla typowych przedmiotów i układały wspólne historie w których miksowały się epoki, wątki i bohaterowie. Bibliotekarze z jasielskiej biblioteki wymyślali kreatywne ogłoszenia oraz poszukiwali trafnych i ciekawych odpowiedzi na pytania o język polski, sztukę rozmowy czy czytanie. Powstały hasła takie jak: „Dobra rozmowa telefoniczna – nie pozostaje głucha”, czy „Burza dobrej kłótni – odświeża powietrze”.

Natomiast 14 kwietnia w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle odbyły się warsztaty dla młodzieży, w których np. ze słów „pod ziemią, zamiatanie i robot samosprzątający” udało się stworzyć definicję wielbłąda (Wielbłąd - zwierzę, które nie żyje pod ziemią, żyje w Egipcie. Wozi ludzi, ale nie zamiata i nie jest robotem samosprzątającym) czy opis rozumu za pomocą teleportacji, zmywania i piwnicy (Rozum to wewnętrzne odczucie pozwalające nam dokonywać właściwych lub mniej właściwych wyborów, np. czy spać w piwnicy czy nie? Czy teleportacja istnieje czy nie? Czy zmywać naczynia czy nie?). Powstały również hasła odpowiadające na pytanie o to, czy zdjęcia kłamią (Jestem swoim idealnym photoshopem), czy warto robić plany (Nie planuję – i tak zmienię zdanie) czy wreszcie o przydatność trygonometrii (Codziennie obliczam sinus swojego życia).

Hasła i opowieści, które powstały w trakcie warsztatów, po redakcji zostaną zaprezentowane na stronie internetowej biblioteki, posłużą również jako inspiracje w projektowej akcji plakatowej. A już wkrótce wszyscy chętni będą mogli wymyślić swoje własne hasła w pierwszej odsłonie zabawy z nagrodami „Pomysłowe zabawy językowe”. Szczegóły już niedługo na naszej stronie internetowej.

Projekt „Polski Pomysłowy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza.

Patronat medialny:  Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Telewizja Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Tygodnik Fakty Jasielskie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal Nowiny24.p, oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslo4u.pl, jaslonet.pl.