Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Magia rysunku

wtorek, 16 kwietnia 2013
Projekty: Magia rysunku

O tym, że tworzenie komiksu niesie ze sobą mnóstwo satysfakcji połączonej z dobrą zabawą mieli okazję przekonać się gimnazjaliści, młodzi pasjonaci rysowania z jasielskich szkół, którzy wzięli udział w warsztatach organizowanych przez MBP w Jaśle „Komiksowe podróże po literaturze”, prowadzonych przez Wojciecha Birka – dr komiksologii, krytyka, publicystę i recenzenta sztuki komiksowej.


Krok po kroku śledząc etapy powstawania historii obrazkowych, gimnazjaliści przyjrzeli się  specyfice rysunku komiksowego. Dowiedzieli się, że jego tworzenie wymaga od autora nieco innego niż w tradycyjnej książce sposobu postrzegania rzeczywistości i wspólnie wybrali bohatera, na bazie którego powstały pierwsze sylwetki komiksowych postaci.
Prowadzący warsztaty wielokrotnie podkreślał walory płynące z kontaktu z literaturą, który to wpływa na łatwość w konstruowaniu rzeczywistości komiksowej:
Wystarczy dużo czytać, by mieć dużo korzyści. Komiks się czyta, a nie ogląda. – powiedział Wojciech Birek.
Podczas warsztatów młodzi ludzie z dużym zainteresowaniem sięgali po komiksy znajdujące się w Oddziale dla Dzieci MBP, przekonując się o tym, że w historii rysunkowej słowa i obrazy mogą ze sobą zaistnieć, mimo iż obraz zawsze będzie pełnił rolę pierwszorzędną.
Zanim nauczymy się czytać i pisać – rysujemy. Jak już nauczymy się czytać i pisać, przestajemy rysować. Istotne w sztuce komiksowej jest to, by nie poprzestać tylko na czytaniu i pisaniu bądź tylko na rysowaniu. – zaznaczył Wojciech Birek.
Na zakończenie spotkania z komiksem, razem z prowadzącym dokonano wspólnego opisu i recenzji każdego z narysowanych bohaterów historii obrazkowej, a gimnazjaliści wylosowali postacie na bazie których powstaną indywidualne komiksy stworzone przez nich.
 

„Komiksowe podróże po literaturze” odbyły się  w ramach projektu „Wariacje literackie”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw, TV Jasło oraz portale: www.jaslo4u.pl; www.jaslonet.pl; www.mojemiasto.info.pl; www.itvpodkarpacie.pl; www.terazJaslo.pl;  www.twojejaslo.pl; www.wirtualnejaslo.pl .