Projekty: Motywacja i leśny savoir-vivre – warsztaty online z Tomaszem Samojlikiem

piątek, 11 grudnia 2020

11 grudnia 2020 r. młodzi czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle w ramach projektu Do CZYTANIA! Gotowi! Start! wzięli udział w warsztatach online z Tomaszem Samojlikiem – naukowcem, pracownikiem Instytutu Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży oraz autorem książek dla dzieci i młodzieży.

Uczestnicy warsztatów wspólnie żubrem Pompikiem z Puszczy Białowieskiej – głównym bohaterem serii sympatycznych książek przyrodniczych dla najmłodszych poznali najciekawsze wątki z życia żubrów a dzięki temu także przyjrzeli się relacjom zwierząt zamieszkujących puszczę i odkryli arkana leśnego savoir-vivre'u. Na podstawie czterech scen wybranych z książek o żubrze Pompiku najmłodsi poznali podstawy uprzejmego zachowania się w sytuacjach, które zdarzają się nie tylko dzieciom, ale także żubrom i pozostałym mieszkańcom lasu m.in. przywitanie, pożegnanie, prośba o pomoc oraz podziękowanie.

Podstawą drugich warsztatów była motywacja. Na przykładzie bohaterów komiksów z serii "Ryjówka przeznaczenia" nieco starsze dzieci doświadczyły wartości pracy zespołowej oraz dowiedziały się jak motywować siebie i innych do działania.

Obydwu warsztatom towarzyszyło głośne czytanie, pogadanka oraz rozmowa o relacjach milusińskich zwierzęcych bohaterów, które łatwo odnieść do naszej ludzkiej codzienności. Warsztaty były okazją do wspólnej motywacji w realizacji codziennych działań i poszukiwania celów, zaczerpnięcia wiedzy o relacjach, ekologii ale także przyrodzie i literaturze, które pomagają zrozumieć nam wartości ważne na co dzień i budować dobre relacje z otoczeniem.

Warsztaty 3,2,1… Motywacja! dostępne: www.facebook.com/BibliotekaJaslo

Zachęcamy do obejrzenia!

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło.

Współorganizatorzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle "FAMILIARIS".

Projekt Do CZYTANIA! Gotowi! Start! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.