W poniedziałek 9 lipca 2018 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle za sprawą autorów książki „Średniowieczne korzenie Polski” udaliśmy się w pełną historycznych faktów, tajemnic i anegdot podróż w czasie do początków polskiej państwowości.
Na początku spotkania historyk - dr Tomasz Graff i jego 13-letni syn Karol zdradzili, że pomysł do napisania książki zrodził się z miłości do Ojczyzny, wspólnych zainteresowań, wędrówek po ich rodzinnym Krakowie i wielogodzinnych rozmów o historii. Pisząc książkę o średniowiecznych dziejach Polski chcieli nie tylko podzielić się swoją pasją z innymi, ale również zaciekawić historią osoby, które do tej pory nie interesowały się szerzej tą tematyką, pragnęli napisać historię przystępną „dla każdego” czytelnika.
Autorzy we wspólnym wystąpieniu przeplatanym pokazami slajdów ukazali znane historyczne fakty w świetle najnowszych naukowych odkryć, posiłkując się źródłami i badaniami obalili wiele mitów znanych ze szkolnych podręczników oraz lekcji historii i nie zawahali się stawiać odważnych pytań. Zarówno młodsi jak i starsi uczestnicy spotkania z zainteresowaniem przysłuchiwali się historycznym opowieściom i ciekawostkom, poznali nowe spojrzenie na znane fakty, odkrywali głęboko skrywane w historii tajemnice i dowiedzieli się jakie mniej lub bardziej znane miejsca są szczególnie ważne w dziejach naszego kraju.
Autorzy opowiedzieli między innymi o tym jak narodziło się państwo polskie, jak w początkach chrześcijaństwa wyglądał sakrament Chrztu Świętego, który dziś kojarzy się nam z ceremonią w kościele, a w owych czasach często był odprawiany nad brzegiem rzek czy jezior, skąd się wzięli w Polsce Krzyżacy i jakie naprawdę były przyczyny wybuchu wojny z Zakonem.
Nasi gości niejednokrotnie udowodnili w trakcie swojego wystąpienia, że historia wcale nie musi kojarzyć się jedynie z nudnymi szkolnymi lekcjami i ciężkimi tomami zalegającymi na półkach. Znajomość tematu prezentowana przez historyka dra Tomasza Graffa – pracownika naukowego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie nie dziwiła raczej nikogo, ale szeroka wiedza 13-letniego Karola z pewnością zaimponowała wszystkim zebranym i pokazała, że historia jest jego prawdziwą pasją.
Spotkanie odbyło się w ramach realizowanego przez MBP w Jaśle projektu „Rośniemy w Niepodległość!”
Projekt „Rośniemy w Niepodległość!” dofinansowany przez Fundację BGK im. J. K. Steczkowskiego w Konkursie grantowym „ Na 100 Niepodległa”.
Partnerami projektu są: Urząd Miasta w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Muzeum Regionalne w Jaśle oraz Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „Mamy nadzieję”.
Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.