Facebook ikonka prawy margines

Projekty: POLSKI! Napisz to!

piątek, 27 września 2013
Projekty: POLSKI! Napisz to!

Piękna polszczyzna to nie tylko sztuka wymowy, ale też piękno wyrazów zapisanych. Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów kaligrafii, które odbyły się we wrześniu 2013 r.  w ramach projektu „POLSKI! PO-WIEDZ TO!” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

Warsztaty poprowadziła Aleksandra Zajdel, artystka, studentka Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, związaną w Klubem Inicjatyw Artystycznych „WSCHÓD”. W trakcie trzech spotkań uczniowie SP nr 1, nr 2, nr 4 i nr 12 w Jaśle, oraz Zespołu Szkół w Umieszczu i Zespołu Szkół w Warzycach, wyposażeni w stalówki mocowane na drewnianych obsadkach i kałamarze, poznawali sztukę pisania liter pięknie wykrojonych, proporcjonalnych, ozdobnych. Pisanie piórem i atramentem okazało się niełatwą, wymagającą skupienia, ale niezwykle wciągającą zabawą, której efektem są piękne kaligramy oraz ozdobne inicjały. Umazani atramentem ale uśmiechnięci uczestnicy warsztatów podkreślali, że to na pewno nie koniec ich przygody z kaligrafią.

Projekt dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.Partnerami w realizacji projektu są: I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle, Jasielski Dom Kultury, Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Stowarzyszenie Uniwersytet Trzeciego Wieku w Jaśle, Klub Seniora przy JSM w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, Klub Powiększania Wyobraźni, Klub Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Patronat medialny nad projektem sprawują: Polskie Radio Rzeszów, Via Katolickie Radio Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Telewizja Jasło, oraz portale: TerazJaslo.pl, Jaslo4u.pl, Jaslonet.pl, MiastoJaslo.pl, TwojeJaslo.pl. WirtualneJaslo.pl, ITV Południe, ITV Podkarpacie.
 

Patronat medialny:
Partnerzy:
Dofinansowanie: