Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Polski jest Pomysłowy! IV Dyktando Regionalne

piątek, 04 listopada 2016
Projekty: Polski jest Pomysłowy! IV Dyktando Regionalne

O tym, jak na jasielski dworzec wtoczył się brzuchaty parowóz buchając parą spod kół, i komu żądni wrażeń jaślanie tłumnie oddawali hołd – przekonali się uczestnicy IV Dyktanda Regionalnego „Jasielszczyzna zna polszczyznę”, zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle – 4 listopada 2016 r. w ramach projektu "Polski-Pomysłowy". Gościem specjalnym wydarzenia był Michał Rusinek – wykładowca na Wydziale Polonistyki UJ, tłumacz, autor książek dla dzieci i dorosłych,  prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Atmosfera i wibrujące emocje nastrajały do pozytywnej rywalizacji. Jednak już o godz. 11.00 w Sali widowiskowej JDK wszyscy byli skupieni i gotowi, by zmierzyć się z  ortografią, gramatyką i … własnym stresem. Tekst dyktanda opracowała polonistka – Aleksandra Dacyl. Jego treść bogata w elementy regionalne przypadła wszystkim do gustu.
Uczestnicy dyktanda rywalizowali w obrębie czterech kategorii wiekowych:
- szkoły podstawowe;
- szkoły gimnazjalne;
- szkoły ponadgimnazjalne;
- dorośli.

W  czasie oczekiwania na werdykt  jury w składzie: Aleksandra Dacyl – przewodnicząca, Renata Erban, Anna Kamińska-Grzesiak, Bożena Gogosz, Barbara Sokołowska, Anna Tyrpak, Bożena Dziadzio, Bożena Krzyżak, Małgorzata Kłusek, zaprosiliśmy uczestników wydarzenia do wysłuchania wykładu Michała Rusinka „O retoryce dzisiaj”. Co takiego tkwi w języku, że można kogoś do czegoś przekonać? – zapytał M. Rusinek. Jednostką komunikacji jest dialog, w którym ważna rola przypada gestom. Radził, aby ucząc się wystąpień publicznych słuchać własnej natury, gdyż nie wszystkie chwyty komunikacji interpersonalnej pasują do nas i możemy stracić na wiarygodności. Sztuki przemawiania należy uczyć się od siebie – kontynuował. Michał Rusinek okazał się znakomitym retorem, bowiem przez godzinę słuchaliśmy jego wykładu z zapartym tchem. Jak mówi łacińskie przysłowie „Viva vox docet” (Żywe słowo kształci), zarówno dyktando, jak również wykład były tego doskonałym przykładem.

Projekt „Polski-Pomysłowy” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych 2016”.

Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana.

Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza.

Patronat medialny:  Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Telewizja Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Tygodnik Fakty Jasielskie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal Nowiny24.pl oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslo4u.pl, jaslonet.pl.