Facebook ikonka prawy margines

Projekty: Przekraczamy granice – YOUTH STORY w akcji!

sobota, 15 czerwca 2013
Projekty: Przekraczamy granice – YOUTH STORY w akcji!

Jak powiedzieć po słowacku „lubię to”? Dlaczego Słowacy nie lubią kopru? Czy słowackie legendy mają coś wspólnego z tymi dotyczącymi Jasła? Kulturę i obyczaje charakterystyczne dla Polski i Słowacji poznawali uczestnicy wymiany młodzieży „YOUTH STORY” realizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w partnerstwie z Podduklianskim Osvetovym Strediskiem w Svidniku, przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach Programu „Młodzież w działaniu”.


W dniach 8 – 15 czerwca młodzież z obu krajów spotkała się w Krempnej w Beskidzie Niskim. Podczas ośmiu dni młodzi ludzie wzięli udział m.in.: w zajęciach integracyjnych, warsztatach teatralnych, scenograficznych i filmowych. Tajniki gry aktorskiej, ważne punkty warsztatu aktorskiego i umiejętność budowania mocnej postaci przedstawiła uczestnikom aktorka Teatru Maska – Kamila Korolko. Był czas na – ważne  w budowaniu roli – ćwiczenia zaufania i wyrażania emocji gestem oraz na pracę nad własnymi etiudami. Uczestnicy YOUTH STORY dowiedzieli się również jak stworzyć ciekawy, wciągający film wykorzystując do tego nowe technologie. O filmowaniu opowiadał Władysław Kołodziej z telewizji tvjaslo.
Młodzi ludzie zdobywali przygraniczne szczyty, odwiedzali zabytki przyrodnicze i architektoniczne Beskidu Niskiego i stworzyli zabawny słownik polsko-słowacki. W niekonwencjonalny sposób zaprezentowali ciekawostki dotyczące swoich krajów podczas Wieczoru Słowackiego i Polskiego. Była okazja do spróbowania słowackich „miodowników”, polskich pierogów, odtańczenia poloneza czy śpiewania słowackich piosenek. A wszystko po to, by pogłębiać wiedzę o kulturze, zwyczajach, legendach obu krajów i wspólnie tworzyć własną historię, której motywem przewodnim jest integracja i partnerstwo. 

Podczas wymiany uczestnicy mieli okazję przekroczyć kulturowe granice, ale też własne ograniczenia – powstało międzykulturowe przedstawienie YOUTH STORY, a młodzi ludzie świetnie odnaleźli się w rolach aktorów, reżyserów, scenarzystów czy muzyków, tworząc nowoczesną i niebanalną inscenizację polsko-słowackich legend. W polsko-słowackim divadle czyli przedstawieniu pojawił się przebiegły król Mruk, zalotna  i waleczna księżniczka Magura, zbójnik Savko z gronem swoich kamratów, a nawet Nawiedzony Las starszacy „na śmierć” . Wszystko przez dwie turystki z Polski i Słowacji, które poszukując przygranicznych opowieści przywołały do życia legendarne postacie. Przedstawienie YOUTH STORY zostało zaprezentowane podczas święta jasielskich żaków – Żakinady 2013.

Patronat medialny nad projektem sprawują: Telewizja TVJasło, ITV Podkarpacie, ITV Południe, oraz portale: terazjaslo.pl, jaslonet.pl, miastojaslo.pl, twojejaslo.pl, jaslo4u.pl, jasloinfo.pl, wirtualnejaslo.pl.

Patronat medialny:
Dofinansowanie: