Projekty: Rodzinny dzień językowy w Bibliotece!

piątek, 13 maja 2016
Projekty: Rodzinny dzień językowy w Bibliotece!

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza dzieci, młodzież i dorosłych do udziału w akcji „Polski – Pomysłowo Rodzinny”. Na wszystkich, którzy 13 maja br. odwiedzą filie Biblioteki przy ul. Sobniowskiej 34 (Filia nr 1), Kopernika 8 (Filia nr 2), Szopena 22 (Filia nr 3) czekają językowe gry, zabawy i zagadki!

Jak gimnastykować buzię i język, żeby zostać mistrzem poprawnej wymowy? Co oznaczają słowa despetnik, nudle czy pusa? Czy internetowe aplikacje mogą pomóc nam w nauce języka polskiego? Z tymi pytaniami zmierzą się uczestnicy rodzinnego dnia językowego!

Najmłodsi odwiedzający Filię nr 1 wezmą udział w wesołej „Gimnastyce języka” i dowiedzą się jakich językowych rymowanek warto się uczyć aby zostać mistrzem poprawnej wymowy, a młodzież pozna interaktywne aplikacje do nauki ortografii, gramatyki czy historii języka polskiego.

Filia nr 2 zaprasza czytelników do językowego wyzwania „Kto zostanie mistrzem gwary?”. Każdy kto odwiedzi tego dnia bibliotekę, otrzyma zabawne cytaty gwarowe będzie mógł też skorzystać ze specjalnego słowniczka ułatwiającego ich rozszyfrowanie.

W Filii nr 3 będzie okazja do sprawdzenia swojej wiedzy na temat ojczystego języka. Na czytelników czeka tajemniczy „Kuferek pułapek językowych”, a w nim emocjonujące zagadki językowe i nagrody dla najlepszych!

Nie zabraknie również okazji do inspirujących spotkań. Specjalnym gościem rodzinnego dnia językowego będzie Wojciech Widłak - wieloletni redaktor miesięcznika „Dziecko”, autor książek dla dzieci, m.in.: serii „Był sobie człowiek”, „Wesoły Ryjek” czy „Pan Kuleczka”. W 2012 roku książka „Pan Kuleczka” otrzymała wyróżnienie w plebiscycie Fundacji ABC XXI na najważniejszą książkę 10-lecia kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”.

Akcja „Polski – Pomysłowo Rodzinny” jest realizowana w ramach projektu „Polski – Pomysłowy”. Projekt pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta Jasła Ryszarda Pabiana. Partnerzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Zarząd Osiedla Jasło Mickiewicza.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Patronat medialny:  Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, Telewizja Jasło, Tygodnik Nowe Podkarpacie, Tygodnik Fakty Jasielskie, Gazeta Codzienna Nowiny i portal Nowiny24.p, oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslo4u.pl, jaslonet.pl.

Polski – Pomysłowo Rodzinny / 13 maja 2016 r.

Filia nr 1, ul. Sobniowska 34

Gimnastyka języka – gry i zabawy logopedyczne / godz. 15.00
Ojczysty – dodaj do ulubionych – aplikacje do nauki języka polskiego  / godz. 10.30

Filia nr 2, ul. Kopernika 8