Projekty: Szczegół tkwi w słowach – spotkanie z Arturem Andrusem

piątek, 27 sierpnia 2021
Projekty: Szczegół tkwi w słowach – spotkanie z Arturem Andrusem

27 sierpnia 2021 gościem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle był Artur Andrus – pochodzący z Podkarpacia dziennikarz radiowy i telewizyjny, poeta, autor książek, bajek i tekstów piosenek, konferansjer, artysta kabaretowy.

Podczas spotkania nasz gość opowiadał o swoich pasjach i inspiracjach, o fascynacji twórczością Wojciecha Młynarskiego, a także współpracy i przyjaźni m.in. z Marią Czubaszek, Wojciechem Karolakiem i Andrzejem Poniedzielskim. Uczestnicy poznali bliżej tajniki pracy  w radiu i telewizji oraz arkana scenicznych występów. Rozmowa obfitowała w pełne humoru anegdoty i wspomnienia, zarówno z życia codziennego, jak i jego osobistych spotkań z ludźmi ze świata kultury.

Jak przystało na Mistrza Mowy Polskiej, autor podkreślił, że na co dzień wiele uwagi poświęca samemu językowi. Dużo przyjemności sprawia mu zabawa językiem, jego podglądanie i podsłuchiwanie:

Lubię język, cieszę się, jak mnie rozbawi. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest on żywym tworem, zjawiskiem, które ciągle się zmienia, ulega przeobrażeniom. Mimo iż czasem dostrzegam błędy w wypowiedziach innych ludzi, staram się nie wtrącać i ich nie poprawiam.

Praca z żywym słowem, pisanie wierszy czy piosenek to dla niego wyzwanie, forma rzemiosła. Zwraca uwagę na różnice między poezją a tekstami piosenek. Poezja jest tworem skończonym, gotowym przesłaniem. Natomiast w piosence ważne są: słowa, muzyka i wykonanie. Przekaz, który trafia do odbiorcy jest wtedy kompletny.

Żegnając się z publicznością, artysta wyrecytował jeden ze swoich zabawnych „wierszy rozpędzających”, który wywołał na sali salwę śmiechu. Nie zabrakło także autografów, pamiątkowych wpisów i fotografii.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu MBP w Jaśle „Ojczysty – taki bystry!”.

Partnerzy projektu: Jasielski Dom Kultury, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, Stowarzyszenie Przyjaciół Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle FAMILIARIS.

Patronat medialny: Polskie Radio Rzeszów, Trendy Radio, TVP3 Rzeszów, Telewizja Jasło, Telewizja Obiektyw.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021”.