Projekty dofinansowane przez Ministra Kultury

czwartek, 31 marca 2011

Dwa projekty MBP w Jaśle zostały dofinansowane przez Ministra Kultury

Instytut Książki ogłosił wyniki naboru wniosków na Programy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2011 r. W bieżącym roku Programy cieszyły się rekordowym zainteresowaniem i w związku z pełnym wykorzystaniem limitów finansowych w pierwszym terminie składania wniosków nie będzie kolejnego naboru. Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle, po raz kolejny otrzymała ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie na realizację dwóch projektów: VI Festiwal Poezji i Prozy oraz Literacki Park. Otrzymane środki finansowe muszą być przeznaczone na realizację zadań wymienionych w projektach, dotyczących promocji czytelnictwa.

VI Festiwal Poezji i Prozy  odbędzie się w II połowie września 2011 r. Głównym celem projektu jest promocja czytelnictwa i zwiększenie zainteresowania literaturą poprzez prezentacje najwybitniejszych twórców literatury polskiej m.in. Piotra Sommera i Andrzeja Barta oraz debiutantów takich jak Dominika Ożarowska, dzieci będą miały możliwość osobistego poznania ulubionych twórców Wojciecha Widłaka i Grażyny Dłużniewskiej. Odbędzie się prezentacja serwisu Emultipoetry  oraz warsztaty wspólnego pisania wierszy na czacie, w grach internetowych "Walls" i "Freestyle" , pisanie piosenek w grze "Song". Różne formy twórczości literackiej zostaną zaprezentowane poprzez m.in. projekcje filmów "Rewers" i "Zew krwi", wykład Piotra Mareckiego "Współczesne kino a literatura" oraz  koncert piosenki poetyckiej w wykonaniu Przemysława Brannego.

Projekt Literacki Park realizowany będzie od kwietnia do listopada 2011 r. Oparty jest na cyklicznych, comiesięcznych spotkaniach adresowanych jest do szerokiego grona odbiorców w różnym wieku.  Odbędą się spotkania autorskie z  m.in. Dariuszem Bugalskim, Agnieszką Kosińską, Marcinem Kowalskim, Martą Mizuro, Mariuszem Sieniewiczem, Markiem Krajewskim, Wojciechem Tochmanem, Melanią Kapelusz, Elizą Piotrowską, Henrykiem Nicponiem, planowana jest konferencja z udziałem dr Grzegorza Leszczyńskiego, Poetycki Happening prowadzony przez Ewę Chotomską oraz konkurs na samodzielnie stworzony audiobook i konkurs „Napisz opowiadanie z Martą Mizuro”. Atrakcyjnymi propozycjami dla dzieci będą m.in. projekcja filmu „Fantastyczny Pan Lis”, Literackie Gry Uliczne („Miłosz”, „Tropami Ronalda Dahla”) oraz spektakl dla dzieci w wykonaniu Teatru Parawan z Krakowa.