Projekty:"Jezioro Łabędzie" i międzypokoleniowe blogowanie

sobota, 05 października 2013
Projekty:Jezioro Łabędzie i międzypokoleniowe blogowanie

Młodzi ludzie i seniorzy w rolach fotografów, redaktorów książki kucharskiej oraz blogerów – za nami kolejne, międzypokoleniowe, warsztaty w ramach projektu „Generacje-Kreacje.”

Tym razem seniorzy z jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku i wychowankowie Domu Dziecka w Wolicy spotkali się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, gdzie odbyły się warsztaty internetowe. Podczas spotkania to młodzi ludzie wcielili się w „instruktorów” i starali się w przyjazny sposób objaśniać seniorom możliwości Internetu i nowych technologii.
Uczestnicy w czterech grupach pracowali nad internetowymi mini projektami.

Grupa żółta wcieliła się w rolę redaktorów długo oczekiwanej książki kucharskiej, zawierającej najlepsze przepisów szefów kuchni „Generacje-Kreacje”. W naszej książce kucharskiej umieściliśmy już przepisy na Kolorowe Jarmarki i Naleśnikowe Pyszotki  – opowiadała Edyta.  To dania z poprzednich warsztatów kulinarnych, dania przyprawione przyjaźnią i radością – dodała pani Maria. Grupa czerwona zajęła się przygotowaniem fotorelacji z projektowych działań, zaś członkowie grupy niebieskiej zamienili się w reporterów dokumentujących przebieg warsztatów – powstałą dokumentacja zdjęciowa, miniwywiady i fotoreportaże. Te materiały bardzo przydały się grupie zielonej, której zadaniem było założenie bloga relacjonującego i promującego projekt „Generacje-Kreacje”. Młodzież wspólnie z seniorami pracowała nad kolorami, układem bloga i pierwszymi wpisami. Projekt jest kapitalny i blog też taki będzie – relacjonowali świeżo upieczenie blogerzy.

Na zakończenie, młodzież i seniorzy, wybrali się na balet Jezioro Łabędzie w wykonaniu Royal Russian Balet. Bajkowa opowieść, piękna scenografia i genialna muzyka zachwyciła, bez względu na wiek, wszystkich. Warsztaty internetowe i wspólne wyjście okazały się kolejnym krokiem w nawiązywaniu i pogłębianiu międzypokoleniowych relacji – najlepszym dowodem są słowa jednej z uczestniczek: Dzięki tym spotkaniom mam nowych znajomych i nową babcię. Pani Maria od dziś to moja przyszywana babcia.

Projekt „Generacje-Kreacje. Współpraca międzypokoleniowa”, realizowany jest przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, przy wsparciu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Fundacja „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”  już od 15 lat zajmuje się wspieraniem zdrowia emocjonalnego, psychicznego, umysłowego i moralnego – dzieci i młodzieży poprzez działania oświatowe, edukacyjne, organizacyjne i promocyjne. Kampania Cała Polska Czyta Dzieciom aktywnie angażuje tysiące wolontariuszy w Polsce, jak i za granicą,  do propagowania czytelnictwa w swoich środowiskach.
Obecnie Fundacja realizuje kilka inicjatyw o zasięgu krajowym („Pierwsza Książka Mojego Dziecka”, „Generacje-Kreacje” i inne) oraz międzynarodowe („Cała Polonia czyta dzieciom”, „All of Europe reads to kids”). Więcej informacji na temat projektów Fundacji „ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom” można znaleźć na stronach internetowych Fundacji: www.calapolskaczytadzieciom.pl, www.cpcd.pl, www.takwartozyc.pl, www.allofpolandreadstokids.org oraz na stronie Internetowego Uniwersytetu Mądrego Wychowania: www.iumw.pl.