Facebook ikonka prawy margines

Promocja wydawnictw regionalnych

czwartek, 08 maja 2008
Promocja wydawnictw regionalnych

Ocalanie przeszłości - promocja książek w bibliotece

 

8 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach Tygodnia Bibliotek, odbyła się promocja książek Rozalii Kolanko „W pogoni za przeszłością” i „Wierszy z lamusa” Henryka Zycha.

Rozalia Kolanko – pisarka, działaczka społeczna. Jest autorką dwóch tomików poetyckich: „Słoneczny blask” i „Kropla istnienia”. Napisała książkę  dla dzieci „Mała myszka”.

Henryk Zych od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu społecznym Jasła i regionu. Jest jednym z członków założycieli Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Był współpracownikiem i redaktorem „Obiektywu Jasielskiego” i „Regionu Jasielskiego”.

Obie książki dotyczą przeszłości - jej odkrywania i ocalania.  Pani Rozalia Kolanko dotyka tematu przeszłości związanej z matką poetki. Historia Albiny Kuś opowiedziana z prostotą, stylizowana na gwarę góralską, to przejmujące świadectwo prawdy – mówiła na spotkaniu. Autorka przeczytała fragment opisu śmierci Hanki, ukaranej przez Niemców za pomoc partyzantom. „W pogoni za przeszłością” to jej debiut prozatorski. Autorem obrazów zamieszczonych w książce jest mąż poetki, artysta malarz  Zbigniew Kolanko.

Wiersze Henryka Zycha to obrazki z przeszłości. Napisane z humorem, są jednocześnie świadectwem epoki. Autor przeczytał kilka swoich ulubionych utworów m. in. „Powrót do ojca” i „Pożegnanie od Tatr”.

Okładki obu książek świadczą o zainteresowaniach malarskich ich autorów. Pan Henryk Zych ceni pejzaże i malarstwo historyczne. Pani Rozalia Kolanko zaś oprócz twórczości własnego męża, uwielbia dzieła Dudy-Gracza i Kossaków.

Pasja społecznikowska obojga twórców  wynika z ich tradycji rodzinnych. Na pytanie czy przeszłość można ocalić zgodnie odpowiedzieli, że tylko w literaturze. Na zakończenie wyrazili ogromną wdzięczność wydawcom i sponsorom za umożliwienie wydania  książek.