Na spotkaniu z rzeszowską pisarką rozmawialiśmy głównie o jej najnowszych książkach – drugiej części thrillera „W objęciach prawdy” i powieści obyczajowej „Wadliwy gen”.
Po napisaniu „W sieci kłamstwa”, choć pierwotnie miała to być powieść jednotomowa, czułam potrzebę dopowiedzenia czegoś, dlatego powstała druga część „W objęciach prawdy” – wyjaśniła na wstępie.
Jej zdaniem thriller i kryminał to bardzo trudne i wymagające gatunki, zarówno dla pisarza jak i czytelnika, który natychmiast wyczuwa intencje autora. Pracę nad tekstem niewątpliwie ułatwia fakt, że sama lubi trzymające w napięciu książki kryminalne i filmy akcji.
Fabuła powieści rozgrywa się w Rzeszowie i Andaluzji. Piękna rudowłosa Wiktoria znudzona życiem u boku przystojnego Hiszpana Hugona Pereza, wdaje się w internetowy romans z Erykiem Kowalskym. Mężczyzna okazuje się oszustem i naciągaczem, a jego ofiarami są kobiety w różnym wieku złaknione miłości i uwagi. Ten problem pojawił się już w debiutanckiej powieści Matwij „Madame Blanche”. Pisarka odważnie mówi o kwestiach społecznych – oszustwach internetowych, homofobii, gwałcie małżeńskim czy wolności wyboru.
Podobną tematykę porusza w „Wadliwym genie”. To opowieść o kobiecie na skraju załamania nerwowego, która ośmieliła się marzyć o wolności i wyjściu z utartych schematów społecznych i myślowych. Magda popełniła klasyczny błąd wychodząc za mężczyznę, którego nie kochała. Teraz jest wypalona, spragniona miłości i dotyku drugiego człowieka. Obrosła pancerzem, który ją chroni przed zranieniem.
Wolność przede wszystkim na każdym etapie i przy podejmowaniu ważnych decyzji. Największymi ogranicznikami wolności jesteśmy my sami – uważa pisarka.
Powieści Małgorzaty Matwij uczą większej uważności i wyczulenia na własne potrzeby. Pełne znaczeń i ukrytych symboli, przywołują dzieła sztuki, które wzmacniają emocje bohaterów.
Spotkanie odbyło się 24 sierpnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.