W bibliotece robimy ważne rzeczy. Dajemy wsparcie, wypożyczamy książki, walczymy z przemocą, zmieniamy świat na lepsze. Przed nami wyjątkowy projekt, do udziału w którym zaprosiła nas Iza Gawęcka i Fundacja MonMonde. W listopadzie organizujemy wspólnie cykl wyjątkowych szkoleń, które pomogą przeciwstawić się przemocy, stanąć w obronie swojej lub czyjejś, poczuć się bezpieczniej. Przedstawiamy niżej wszystkie trzy spotkania, zapraszamy, bądźcie z nami!
1. Zaczynamy warsztatem dla osób na co dzień pracujących z młodzieżą:
Jak reagować na przemoc?
Warsztat trwa 4h i skierowany jest do pracowników młodzieżowych, wszystkich osób które mają w swojej pracy styczność z dziećmi i młodzieżą. Podczas warsztatów uczestnicy/czki:
• nauczą się metody spójnego komunikatu (inspirowanego metodą WenDo),
• reagowania na przemoc wobec dzieci i młodzieży,
• wzmocnią swoją asertywność.
Sala edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, 20 listopada, środa, 9.00-13.00.
Zapisy: https://forms.gle/Vv1gvpSjoNxA88BCA
Projekt “Przy wsparciu silniejsze” jest realizowany przez Fundację MonMonde i dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
2. Na kolejne szkolenie zapraszamy wszystkich, bo temat może okazać istotny dla każdego z nas bez wyjątku:
Jak reagować na molestowanie uliczne?
Szkolenie trwa 1,5h, jest otwarte dla wszystkich dorosłych osób.
Podczas szkolenia dowiesz się:
• jak reagować, kiedy doświadczasz molestowania,
• jak nie pozostać bezradnym świadkiem/bezradną świadkinią takiej sytuacji,
• jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i osoby doświadczającej molestowania.
Sala edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, 20 listopada, środa, 14.00-15.30.
Zapisy: https://forms.gle/wttrMs6v2sXqgwh2A
Szkolenie zorganizowane w ramach kampanii „Stand Up. Sprzeciw się molestowaniu w miejscach publicznych” prowadzonej wspólnie z marką L’Oreal Paris i Right To Be, amerykańską organizacją pozarządową specjalizującą się w walce ze wszystkimi formami molestowania.
3. Warsztaty piątkowe i sobotnie kierujemy do dorosłych kobiet.
Warsztaty WenDo
WenDo to metoda przeciwdziałania przemocy fizycznej i psychicznej wobec kobiet i dziewcząt. Uczy jak w każdej sytuacji: w miejscu publicznym, na ulicy, w pracy, w domu – przestać czuć się bezradną i bezbronną. Uczy także, jak reagować na przemoc. Wzmacnia poczucie pewności siebie i poczucie własnej wartości. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd. Aby wziąć udział WenDo nie potrzeba nadzwyczajnej siły, sprawności czy umiejętności. Każda kobieta może nauczyć się skutecznie bronić.
Podczas zajęć będziemy:
• wzmacniać umiejętności rozpoznawania oraz ochrony własnych granic,
• poznawać techniki samoobrony fizycznej,
• ćwiczyć asertywną komunikację,
• wzmacniać poczucie siły i pewności siebie.
Metody z jakich będziemy korzystać, to ćwiczenia dot. pracy z oddechem i głosem, ćwiczenia z zakresu efektywnej komunikacji, symulacje, dyskusje w małych grupach i plenarne, scenki. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczymy m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, krzyk.
Ważne! Warsztaty WenDo są zaplanowane jako całość - nie ma możliwości wzięcia udziału tylko w wybranej części. Prosimy o zabranie wygodnego stroju.
Sala edukacyjna Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, 22 listopada, piątek, 12.00-18.00, 23 listopada, sobota, 9.00-15.00.
Zapisy: https://forms.gle/itpwFYCiH8LSAhrs9
Projekt “Przy wsparciu silniejsze” jest realizowany przez Fundację MonMonde i dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego - Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Rzeszowie.
Prowadzące:
Iza Gawęcka - kulturoznawczyni i pedagożka teatru specjalizująca się w projektowaniu unikalnych działań, które angażują i inspirują. Autorką licznych projektów teatralnych, społecznych, w tym autorskiego projektu dla młodzieży “Okno na teatr”. Jest członkinią absolwentką Szkoły Trenerskiej Trenerów Organizacji Pozarządowych, Akademii Treningu WenDo 2, Dramowej Akademii Wolontariackiej, Akademii Animacji Antydyskryminacyjnej. Trenerka z wieloletnim doświadczeniem, obecnie w procesie certyfikacji Stowarzyszenia STOP. Więcej: www.izagawecka.pl
Aleksandra Magryta - trenerka antydyskryminacyjna, związana z organizacjami społecznymi takimi organizacjami społecznymi (m.in. z Kampanią Przeciw Homofobii, HochDrei e.V. fundacją Feminoteka, Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży i Deutsche Gesellschaft für Auswärtige Politik e.V). Pracuje w Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Absolwentka Akademii Treningu WenDo 2 i Szkoły Trenerskiej Organizacji Pozarządowych.