Punctum obrazu, punctum wiersza – warsztaty z Małgorzatą Lebdą

środa, 28 września 2022
Punctum obrazu, punctum wiersza – warsztaty z Małgorzatą Lebdą

28 września 2022 r. o 11:00 zapraszamy młodzież na warsztaty poetyckie, które poprowadzi Małgorzata Lebda, poetka, laureatka tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.

Podczas warsztatów odpowiemy poprzez praktykę na pytania: Czy w literaturze potrzebujemy uważnego patrzenia? Jak patrzeć, żeby widzieć i móc o tym co zobaczone pisać?  W czym sztuki wizualne mogą pomóc literaturze? Część ćwiczeniową poprzedzi wykład poetycki przedstawiający możliwości patrzenia na obraz ale i na tekst literacki (i tworzenia wierszy) w kontekście teorii Rolanda Barthes’a studium i punctum, które służyło badaczowi do interpretacji i opisu materiałów wizualnych. Młodzież pozna wiersze inspirowane obrazem i sztukami wizualnymi, a także przyjrzy się materii z jakiej są zbudowane. W części ćwiczeniowej sprawdzi swoje umiejętności uważnego patrzenia, a także – przy inspiracji własnymi fotografiami (np. z telefonu) – pisania.

Małgorzata Lebda – dorastała w beskidzkiej wsi Żeleźnikowa Wielka. Mieszka w Krakowie. Autorka sześciu książek poetyckich, w tym nagradzanych tomów „Matecznik” i „Sny uckermärkerów” (Nagroda Literacka Gdynia 2019), ostatni tom to „Mer de Glace” (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2022). Doktor nauk humanistycznych. Felietonistka. Animatorka kulturalna. Naukowczyni zainteresowana związkami wizualności z literaturą, figurą ciała, somaestetyką, ekopoetyką. Fotografka.  Jej książki ukazały się w przekładzie na języki: czeski, włoski, serbski i ukraiński.

Wstęp na warsztaty jest bezpłatny. Obowiązują zapisy mailowe: wiersze@mbp.jaslo.pl, telefoniczne: 13 446 26 02, lub w Czytelni Głównej MBP w Jaśle.

Partnerami projektu są: Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Ożennej oraz I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle.